Citat:
Ursprungligen postat av
swimp78
Bard är inget annat än en kolerisk pseudointellektuell.
För dig och andra bananer som konsumerar Idol och Melodifestivalen, så kan det säkert vara lätt att få den bilden.
Citat:
Ursprungligen postat av
swimp78
Att sen Elinor Svensson hängt i vissa kretsar och "lärt" sig saker i stil med "alla män har ett tveksamt knull i bagaget" och att ironisera över "not all men"-kommentarer är en annan sak. Kanske Tankesmedjan-gänget eller Josefin Johansson-crowden som har bildat nån sorts mall 1-feministisk skolning för nytillkomna p3-tjejer?
Den typen av omotiverat självförtroende är en produkt av sociala medier och bubblorna som uppstår där. Bekräftelse från likasinnade lågpannor misstas för verkligt värde.
Som jag varit inne på ett antal gånger i denna tråd. Martin ska hålla sig långt, långt, LÅNGT borta från politik i podden. Den tassande stämningen där ingen får avvika en millimeter från den officiella godhetshållningen dödar verkligen allt underhållningsvärde.
Eller som det korkade fåret Robin Berglund sa. "Hur kan han inte förstå det? Han bor ju ändå i Stockholm? Han har ju ändå tillgång till information".
Jag tycker det sa så fantastiskt mycket om vilka lättledda hjon som befolkar den där studion. Aldrig problematisera. Aldrig vända och vrida. Låt en chipsmullig, hygienproduktsvägrande, näsringsfeminist sitta en halv meter ifrån dig och säga att även du har "ett tveksamt knull" i bagaget. Bara låt det hända. Släpp all din personliga integritet.