Kan man ha en "Swedbank arena", så kan man väl ha en "SEB-linjen" också, om du fattar vad jag menar. Inte för att det finns så mycket mer pengar att hämta på reklamintäkter, men alltid något. Annars så skulle man erbjuda ytor för forskning och tester av kollektivtrafik, så att man när testerna är färdiga får ta del av lösningarna billigt.
Att lägga ut alla servicearbeten och liknande på entreprenad är något man förlorar enorma pengar på jämfört med om man anställer folk direkt. Det handlar ofta om onödigt många mellanhänder, som inte gör annat än att casha in på arbetarnas slit. Precis samma fel som Moderaterna gör med Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av Diabeteskoma
Så jävla höga är inte biljetpriserna för vad man faktiskt får. Dessutom står skatten för lika stor del av den faktiska kostnaden nu.
Lite jobbigt att "tävla" om skattemedel mot sjukvården men jag tycker man kunde höja skatten något. Behovet av diverse utbyggnader är så stort.
Sen kunde man ha fler vägtullar. De som kör bil kan gott betala. Det är för jävla trångt i trafiken så straffa asen som bilpendlar när det finns kollektivtrafik.
Absolut. Kollektivtrafik är medicin mot den cancer biltrafiken är i samhället, så låt de som orsakar skiten betala notan.
Eftersom det ändå kommer att nämnas förr eller senare, så kan man ju alltid låta bli att ta hit 100.000 invandrare ett år, så får man pengar över till annat utan att behöva höja skatten.