Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-11-14, 13:21
  #1
Medlem
https://www.youtube.com/watch?v=-0Smj31Kkwk

Första minuterna debatterar Boel Godner (S) om läget i Södertälje. Hon börjar med att försvara Sveriges invandrarpolitik för att inte få en Naziststämpel på sig, genom att säga "Att sverige, vilket jag tycker är rätt beviljar uppehållstillstånd."

Senare så berättar hon att det bor uppåt 20 personer i en tvåa. Att folk får sova i skift då det inte finns sängplats åt mer än ett par stycken åt gången.

Min tolkning av henne är att hon är fullt medveten om att det gått för långt och att invandringen bör stoppas helt och hållet, där hon vill först hjälpa de som redan finns här till att få leva en human tillvaro istället för en missär. Men att hon inte vill erkänna detta öppet i Tv.

Vad tycker ni?
Citera
2012-11-14, 13:46
  #2
Medlem
beavertands avatar
Tycker det är så jävla pinsamt att de alltid ska bekräfta sig själva att de tycker att vår invandringspolitik fungerar, när de säkerligen är fullt medvetna om att den inte gör det.
Citera
2012-11-14, 22:17
  #3
Medlem
bomhulls avatar
jag såg en debatt med en socialdemokrat i södertälje och en riksdagsledarmot ifrån folkpartiet.
Socialdemokraten tyckte att man inte kunde ta emot fler flyktingar pga resursbrist och att man inte vill att folk ska behöva leva i misär medans folkpartisten tyckte att man kunde ösa på med fler oavsett om resurser finns.
Det verkar som att extrem liberaler är mycket mer förödande för samhället än sossar
Citera
2012-11-14, 22:18
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beavertand
Tycker det är så jävla pinsamt att de alltid ska bekräfta sig själva att de tycker att vår invandringspolitik fungerar, när de säkerligen är fullt medvetna om att den inte gör det.

Hon är fullt medveten om att det gått för långt.

Man kan ju fråga sig vad som driver politiker och annat folk att arbeta för denna massinvandring. Är det för egen överlevnad? inom svensk politik är det inte tillåtet att yttra sig om invandringen. Skulle Ullenhag säga att det gått för långt och bör minskas så kommer han och alla andra som gör samma sak åka ur på två röda.
Citera
2012-11-15, 00:39
  #5
Avstängd
Kapitaliserarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av beavertand
Tycker det är så jävla pinsamt att de alltid ska bekräfta sig själva att de tycker att vår invandringspolitik fungerar, när de säkerligen är fullt medvetna om att den inte gör det.

Fungerar och fungerar. De behöver ju inte anse att Integrationen fungerar bara för att de är för en generös Invandring. De anser väl helt enkelt att det är tillräckligt viktigt att släppa in Människor, som vill komma hit, för att de sekundära Problemen av en hög Invandring ska vara värda det.

Det är som att släppa in massa frysande Människor i ens Stuga. Det blir trångt och börjar lukta Fotsvett och vissa av dem kanske snor av ens Skorpor eller våldtar Frugan inne i Kammaren, men man anser sig ha en Plikt och ett Ansvar att släppa in dem, då det är orättvist att man själv har en Stuga och inte de.
Citera
2015-09-26, 00:06
  #6
Medlem
Boel Godner har ungefär samma problem än idag ...
Citera
2019-11-03, 21:21
  #7
Medlem
Ördögs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fastbuckfreddie
Boel Godner har ungefär samma problem än idag ...

... och fyra år senare verkar det inte ha blivit så värst mycket bättre.

(FB) Boel Godner (S): Södertälje har "En helt okontrollerad invandring" - "helt absurt"
Citera
2019-11-03, 21:42
  #8
Medlem
maxorrs avatar
Vem fan orkar lyssna på den där skiten med massa sossar som babblar med sossar? Det leder ba till elände och usla beslut plus massa ologik och osammanhängade saker, gammalt ochså
Citera
2019-12-31, 23:50
  #9
Medlem
Ja Boel vill förbjuda raketer i Sverige.

Många med mig minns nyårsaftnar sedan många år tillbaka med hela himlen nästan upplyst av färgskimrande skådespel.
Det var Nyårsafton.
Överallt, i liten som stor stad, i litet som större samhälle. Landet över.
Aldrig något problem, ja något enstaka missöde när rena olyckan varit framme, annars bara en minnesfyllt ögonblick denna traditionsmättade afton i Sverige.

Men vad ser vi nu? Tittar över kvällshimlen i detta ögonblick - ingenting nästan, och då ser jag södra huvudstadsdelen med fri sikt.
En tidigare vy med en myriad av färgskådespel och crescendo, bara för något år sedan.

Boel Godner i Södertälje har sett den nya kulturen med nyårsraketer inte vertikalt mot himlen utan horisontalt mot människor i sin stad.

Och nu vill hon förbjuda för alla i Sverige.
En minoritet i Södertälje eller i vart fall i Sverige som Godner välkomnat som väljare på sossarna skall alltså göra så att ett gammalt och färgsprakande och traditionsrikt kulturevenemang skall avslutas för en stor del av folket i Sverige bara för att Godners kommande väljare använder nyårsraketer mot människor, byggnader och fordon istrället för att fira in nya året?

Ge er ut i butiker och försök köpa nyårsraketer idag och se hur besvärligt det är mot för bara för några år sedan p g a mångkulturen.

Det sluttande planet, någon?
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2020-01-01 kl. 00:08.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback