Citat:
Ursprungligen postat av AceKadabra
Det verkar vara svårt att greppa summan. Det är varken en månadslön eller en årslön. Ta en busslast med människor, deras sammanlagda årsinkomst, så mycket har hon fuskat till sig. Planerat och lyckats fortsätta i flera år. Har inte skammen dykt upp innan gör den inte det nu heller.
Ditt resonemang saknar logik. Varför skulle hon ha satt anhöriga i någon situation? Varför skulle Tuula behöva känna någon skam? Du beskriver en annan typ av människa: loosers som spontan-försnillat och blivit avslöjade vid nästa kontroll.
Har hon fortfarande kontroll över miljonerna är hon i livet. Inget annat är sannolikt.
Varför skulle skammen dyka upp
innan?
Det är när man avslöjas man får stå vid skampålen och bli bespottad.
Anhöriga var utom sej av förtvivlan och anlitade polis och MPS för att söka efter sin försvunna mamma.
De visste inte om hon var död eller levande. Särbon sjukskrev sej.
De fick se sin mammas nuna i stort format flina emot sej på löpsedlarna, dessutom i en stad där många känner igen familjen.
De kommer alltid att höra folk viska bakom deras ryggar och spekulera i om allt döttrarna äger finansierats av deras skattemedel.
Skam har den egenskapen att den spiller över på närstående.
Ja, varför skulle hon sätta dom i den situationen?
Förklara det med logik för oss som inte läst psykologi, moralfilosofi eller är bra på sannolikhetskalkyler.
Eller är det just det vi har/är?
Ett liv på flykt befinner man sej i just för att man tappat kontrollen över sitt liv.