Enligt AB:s artikel stormade Philippe Huber, som för övrigt har pyntat in en hel del pengar, ut från fotbollsgalan när han blev placerad vid honnörsbord 2.
Vilka var övriga bordsgäster? Var han värd en placering i "runner-up-bordet?"
Om man läser artiklarna närmare så visar det sig att det fanns fyra honnörsbord intill varandra. Enligt svensk sed så placeras borden i rad och ju högre status man har, desto närmare mitten kommer man. Huber placerades på en av de två borden i mitten, dvs de med högst status.
Att Huber blev arg beror nog på två missuppfattningar från hans sida:
- Att sitta närmast scenen är inte högre status. På det honnörsbord (1 eller 4 beroende på hur man räknar) som var närmast scenen satt bla konferencierna och de som höll i galan.
- Varje bord hade ett nummer som går efter bordets fysiska placering i lokalen. Det honnörsbord han satt vid hade ett högt nummer (i vissa artiklar står det bord 40, på andra plats 40).
Antagligen var hans plats på tredje bordet från scenen sett och det dög inte för honom. Hade det varit på andra bordet så kanske han haft överseende med det. Det är nog viktigare för honom att hamna framför kamerorna än att sitta med högst status..