2012-10-25, 19:02
  #1
Medlem
Gripenfalks avatar
Hur går man tillväga för att få ett gemensamt konto och 2 kort som jag och tjejen kan använda när vi handlar mat? Hon har Swedbank, jag har Nordea. Vi vill alltså kunna föra över säg 6000 kr varje månad till ett konto som kan användas till matinköp. Och att vi ska få ett varsitt kort. Går det när man har olika banker?
Citera
2012-10-25, 19:21
  #2
Medlem
Napis avatar
skaffa ett gemensamt ica kort och för över till det.
Citera
2012-10-25, 19:41
  #3
Medlem
Rallarsvingens avatar
Eller kicka igång ett nytt gemensamt konto.
Citera
2012-10-26, 11:37
  #4
Medlem
Bibers avatar
Ica har ett riktigt bra system (dock kan ni ju endast handla på ICA då, men det brukar ju vara vanligt att man håller sig till samma, text ICA maxi + city ica).

Vanliga bonuskort som ni även kan ha ett postgiro nr som ni kan flytta över pengar via. Jag o tjejen kör på det, typ 2000 var per mån.

Båda har ett varsit bonuskort, båda är kopplade till samma bonushög + ett konto. Ansök i kiosken på Ica.
Citera
2012-10-26, 12:51
  #5
Medlem
kurt-sunes avatar
Eller så skaffar ni ett ICA mastercard bara, med ett extra kort. Funkar lika fint det.
Citera
2012-10-26, 13:05
  #6
Medlem
Bibers avatar
Yes, men om kontot är tänkt att ha till just mat så behöver man inte ha ett mastercard med allt vad det innebär. Kanske lite mer smidigt om pengarna just går till mat =)
Citera
2012-10-26, 15:33
  #7
Medlem
Vi har ett konto hos icabanken, dit vi varje månad för över en summa.

Detta är då kopplat till ett Mastercard så att vi kan handla på vilka butiker vi vill.
Citera
2012-10-26, 15:46
  #8
Medlem
Bibers avatar
Så som TS ser så finns det olika vägar att gå. Inget av dem är fel
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in