Citat:
Ursprungligen postat av frida100
Ja! Smart idé! Men är hon arbetsför utan sjukintyg och har en utbildning så kan hon nog inte få dessa bidrag särskilt länge.
Eftersom hon antagligen kan svenska (det är därför man inte kan jobba dagen efter man landat i Sverige, man måste lära sig svenska först) tror jag inte hon lyckas med detta längre än ett år.
Och svenska lär sig aldrig stora delar av våra invandrare för gör man det så ställs det mer krav på att att man måste börja söka arbete. Därför finns inget intresse av att lära sig svenska eller integrera sig i det svenska samhället. Detta är ju inget nytt vi har ju många turkar mm som kom hit på 80-talet som kan 5 ord svenska och aldrig har gjort ett ärligt handtag. Detta har pågått länge.
Man vill inte integreras man vill premieras med svenskarnas pengar livet ut. Djungeltrumman går runt om i världen så trycket på att få komma hit är stort och kommer att öka. Pengar finns det ju alltid till invandring, det är ju bara att ta från pensionerna och när dom börjar ta slut kan vi ju alltid bygga på statsskulden.
Uppdrag granskning tog upp detta för något år sen:
Fusk med SFI-studier ger mer bidrag
En majoritet av de invandrare som läser på SFI klarar inte att slutföra sina studier på två år.
I en del fall beror det på medvetet fusk - för att behålla socialbidragen.
http://www.svt.se/2.73980/1.903762/fusk_med_sfi-studier_ger_mer_bidrag
Det värsta är kanske att inte nog med att man blir försörjd och får mat på bordet livet ut utan mostprestation, dessa invandrare från Afrika och Mellanöstern tackar oss svenskar genom att vara kraftigt överrepresenterade i alla våldsbrott i Sverige. Många våldsbrott där just de som föder en, de etniska svenskarna väljs ut och rånas och våldtas.
Känner man skötsamma invandrare, då måste man börja ta tag i bidragsparasiterna och den invandrade brottsligheten. Fortsätter man stoppa huvudet i sanden så är Sverige dömt till otrygghet, misär, fattigdom och motsättningar som kan liknas vid inbördesskrig. Enda sättet man kan påverka är med röstsedeln.