2005-04-05, 22:56
  #1
Medlem
pastorns avatar
Bakgrund:
Min hyresvärd samt grannen i kåken bredvid har länge surrat nu om att dom behövde slipers. Det var nån trappa till en grillplats som grannen ville bygga, hyresvärden hade ett annat projekt för sig. Som medlem i en järnvägshistorisk förening, hade jag tillgång till slipers som inte dög åt de stora bolagen, skänktes som gåva till min förening, och slutligen sorterades ut i en särskild hög som allmänheten skulle ta av istället för att stjäla våra fina slipers.

Med vetskap om att den sista högen med tredjehandssorterade slipers tillhörde allmogen tipsade jag min hyresvärd samt min granne om att det bara var att plocka. Jag var nere idag med hyresvärden samt grannen för att visa dom högen. Dessvärre uppfattade jag via deras reaktioner att de slipers som fanns tillhanda inte dög. Dom tog 5-6 stycken och sen var det bra med det. Visst, jämfört med en ny sliper var det inte mycket att hänga i granen. Annars skulle den trots allt inte hamnat i denna hög..

Men med tanke på att begagnade slipers inte får säljas till en behövande allmänhet var väl mitt tips inte helt fel? Hade jag kunnat bestämma så skulle jag naturligtvis erbjudit min hyresvärd fabriksnya slipers.

Varför grämer jag mig nu över att överhuvudtaget tipsat, kanske rent ut av byggt upp min hyresvärds förväntningar? Istället för att göra någon besviken igen (och nu kanske jag målar fan på väggen) så funderar jag på att hålla käften nästa gång jag har ett tips på gång.

-Vad skulle ni gjort?
Citera
2005-04-05, 23:01
  #2
Bannlyst
Jag skulle iaf sluta att ge tips till grannen och hyresvärden, otacksamma satar
Citera
2005-04-05, 23:06
  #3
Moderator
Ruskigbusss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Labil?
Jag skulle iaf sluta att ge tips till grannen och hyresvärden, otacksamma satar

Ungefär så ja. Vad hade de vänta sig få gratis? Och Pastorn skall absolut inte känna att du har gjort något fel.
Citera
2005-04-06, 00:33
  #4
Medlem
pastorns avatar
Läge för en ny tråd redan? Men hur värderar man en gåva? Det var i.o.f.s. inte en riktig gåva. En riktig gåva har man någon nytta av, enligt mig. Med facit i hand gav jag ett "tips" som skulle kunnat resultera i en gåva, men som i detta fall föll platt till marken och resulterade i en troligtvis mindre glad hyresvärd.

Inte för att jag bekymrar mig över det sistnämnda. Vad jag är ute efter är att jag erbjöd någonting som sedan inte visade sig hålla måttet, jag själv är som sagt mindre glad över det som inträffat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in