För att svara på din fråga:
Citat:
Vad är nyttan av att mods ser ip-nummer?
För att identifiera troll och användare som hypar sina trådar.
Majoriteten av dem som är troll har inte en aning om hur man använder proxys, låt gå för att en del vet om det men faktum kvarstår att de flesta INTE vet och då är detta ett mycket bra verktyg eftersom det hjälper oss att hålla ordning på debatter.
Anledningen till att moderatorerna har tillgång till IP är för att de flesta användare är mycket snäva och håller sig i "sina" forum vilket gör att den enskilda moderatorn känner igen stilen och förhållningssättet som vissa användare har vilket gör att hypare och troll går att med stor säkerhet identifiera genom att jämföra deras IP. Admin eller jag har verkligen inte möjlighet att klara detta jobbet själva.
Sakfrågan i sig är inte för diskussion. Mods kommer i fortsättningen att få tillgång till IP, punkt slut.
Eftersom jag har svarat på frågan låser jag nu tråden eftersom det inte finns något mer att prata om. Det är bara att inse detta faktum att mods HAR tillgång till IP.