Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Återigen massa obildat trams. Ditt argument för att likställa radikal sionism med nazism är att båda är radikala. Din logik är att den gemensamma nämnaren för vad som kan jämföras med nazism är det radikala elementet. Men det slutar inte där. Vi har fler ideologier som stundtals kan betecknas radikala. Vi har t.ex. radikal liberalism. Utifrån din logik är alltså radikala liberaler ekvivalenta med nazister. Har du över huvud gått i skolan GayMan? Jag har läst att de syrianberikade skolorna i Södertälje är ytterst stökiga med hög kriminalitet, men skall det verkligen behöva vara så här illa?
Är du trög? Två radikala nationalistiska ideologier, är trots alla skillnader, väldigt lika. Det är liksom nationalism det handlar om; i både nazism och zionism finns det rasism, eftersom det är nödvändigt för alla nationalistiska ideologier, annars kan de inte vara nationalism. Har du inte förstått detta än, dumbass? Sen att sionismen inte är lika fixerad vid eugenik etc. är en annan sak, men både nazism och sionism är grundade på nationalism. Jag förstår inte vad du blir upprörd över. Det är egentligen lönlöst att försöka förneka att de i grund och botten är ganska liknande ideologier. Enda riktiga skillnaden, är att nazisterna inte hycklar ett skit med deras åsikter. De säger som det är, att de är rasister, och de står för vad de vill genomföra (nåja, finns mycket PK-nazister idag, men jag tänker på de lite mer radikala typerna).
Att du sedan ska börja dra upp kriminella syrianer, är inget annat än ett slag under bältet, och är helt OT.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
SAOB ger följande beskrivning av ordet 'radikal':
Bespara mig.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
En radikal sionist är alltså en ytterliggående sionist. Givet att sionism är judisk nationalism och det judiska folkets rätt till ett judiskt land i Israel, så är en radikal sionist en som är ytterst angelägen om att förverkliga och upprätthålla det judiska folkets rätt till ett fritt land i Israel. Det är absolut ingenting att likna vid nazism i det.
Öhh, nazisterna har exakt samma mål. De har bara lite större planer än just Israel.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Hur drar du en sådan jämförelse egentligen? Nazismen är en ideologi som handlar om den vita rasens överlägsenhet över andra folkslag.
Och hur skiljer sig detta från sionism? Guds utvalda folk, och allt det där.
Nej, nazism är inte en ideologi som handlar om vita rasens överlägsenhet över andra folkslag (delvis handlar den väl om det, men det är inte endast det). Nazism handlar om en ideologi som går ut på ett tyskland för det tyska folket. Precis som sionism handlar om Israel för det judiska folket. Sen finns det en del olikheter, men deras fundament, är nationalism.
Jag vågar även påstå att många sionistjudar känner sig överlägsna alla andra folkslag. Det är liksom något inneboende med alla nationalistiska ideologier. "Mitt folk är bäst, överlägset, snyggast, starkast", etc. Inget unikt för just nazism; även zionism kan se ut så.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Sionismen är en ideologi som vill säkra judarnas rätt till eget land, precis som svenskarna, tyskarna, somalierna och peruanerna har rätt till eget land.
Japp, detsamma med nazism och tyskarna. Du förstår, nazisterna känner inte att de kan säkra deras rätt till ett eget land, när det finns invandring

Tror inte heller att Israel skulle känna sig särskilt säker längre som en judisk stat, om en aktiv invandringspolitik började föras i landet.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Att jämföra dessa två ideologier är ren och skär antisemitism.
Och där kom det klassiska svaret

Slut på argument?
Nej, jag är ingen antisemit. Jag ser upp till många judar, jag följer en judisk inspirerad religion (nåja, går väl inte till kyrkan så ofta längre, men är väl lite troende och så fortfarande). Jag är dessutom själv av semitiskt ursprung (det är inte synonymt med jude).
Ledsen, men att kalla mig antisemit fungerar inte

Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Det är inte heller konstigt att du nu helt plötsligt uppvisar antisemitism.
Det gör jag inte heller. Du inbillar dig bara.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
För några veckor sedan var du att likna närmast vid en nynazist som avskydde allt vad invandrare heter och försvarade svenskheten över allt annat.
Jag avskyr inte invandrare. Däremot invandrare som har tagit efter en degenererad blattekultur, finner jag irriterande, och det har jag gjort i flera år nu. Jag förstår inte varför det ska vara nödvändigt att bete sig så där bara för att man är invandrare i Sverige? Fler invandrare borde ta efter mig på den punkten, anser jag. Det hade väl om något, skapat bättre relationer mellan invandrare och svenskar.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
När det sedan kom fram till att du själv inte var något annat än en assyrier, d.v.s. medlem av en invandrargrupp från Mellanöstern som beter sig mycket illa i våra svenska förorter, så fick du höra ett och annat av svenskarna om vad de tyckte om din folkgrupp.
Äsch, jag har länge vetat vad svenskarna tycker om assyrier.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Då intog du den omvända positionen och började i stället tala om hur besviken du var på svenskarna, hur dåliga vi var som saknade hederskultur och hur fega vi var.
Jag är nog mer besviken på mitt eget folk. Att svenskar idag har blivit fega är väl ingen nyhet? Det blir så under alldeles för lång fredstid. Detta vet de flesta svenskar om.
Citat:
Ursprungligen postat av Bitahon
Inser du inte själv hur genomskinlig och patetisk du framstår för oss alla GayMan?
Jag vet inte, jag tycker personligen att du framstår som rätt jävla patetisk. Personligen hade jag ingen lust att diskutera min etnicitet, just för att jag visste att det skulle användas emot mig här på FB i mina debatter. jag är nämligen inte intresserad av att diskutera mig som person, vilket många här verkar vara. Därför brukade jag förneka det förr.
Men i ditt fall, vet jag inte. Du gör ditt yttersta att framställa dig som själv som jude (vilket jag, till skillnad från dig, aldrig försökte framställa mig som assyrier), ändå förnekar du att du är jude. Samtidigt, försöker du anspela på och sprida klassiska fördomar om judar genom att kalla folk för goyim (ett nedsättande ord för icke-judar, precis som kafir för icke-muslimer). Du sprider även en hel del skit om assyrier/syrianer på forumet, som du påstår dig tycka så mycket om (yeah right). Du känns allt mer som ett troll. Frågan är vem som är antisemit egentligen?
Hur som helst, är du intresserad av att diskutera Israel, och övrig mellanösternpolitik i den här tråden, eller har du tänkt fortsätta med ad hominem?