Citat:
Ursprungligen postat av Tyff-datakille
Sverige valde att hjälpa Finland och inget fel med det.
Väldigt konstigt perspektiv. Mycket underligt. Det fanns få jobb i Finland, det fanns jobb i Sverige. Du kan inte bara radera situationen i Finland till nåt Memory hole.
Precis, men nu ska vi komma ihåg här att de kom för att arbeta. De fick betalt. Finland hjälptes av detta.
Dessutom är arbetskraftsinvandring sällen eller aldrig bra för mottagarlandet. I synnerhet inte för Sverige.
Faran med dina typer av resonemang, och sentamentalitet kring "broderfolk" gör att man lätt hamnar i fällor. Exempelvis att turkar som arbetskraftsinvandrare hjälpte Sverige och inte tvärtom. Samma felaktiga resonemang kan föras om det, och det förenklas av sentamentatlitet och arbetarromantik.
Nåja, företag hade faktiskt folk på plats i Finland för att värva arbetare. Kort och gott kan vi väl ändå dra slutsatsen att där och då var Sverige i behov av arbetskraft, eller var det bara för att svenskarna ville hjälpa finländare som företagen sökte arbetskraft på andra sidan östersjön?
Idag är Sverige inte i behov av arbetskraft och behöver därför ingen arbetskraftsinvandring.
Den finska arbetskraftsinvandringen var nog helt nyttig för Sverige och svenskarna, där och då. Södertäljes Scania hade så mycket finnar i arbete att du inte ens behövde lära dig svenska om du inte kände för det. De som har stannat i Sverige har ju oftast lärt sig språket också, om än med brytning.
Klart man ser utslagna finska alkisar på stan i Södertälje men det är ju en mycket liten minoritet, tyvärr har många förlorat kontakten med sina rötter såpass att dagens andra/tredje generations invandrade finnar inte ens kan sitt eget språk.
Det var nu en helt annan diskussion visserligen. Ska kanske kolla in serien då jag själv är född i Sverige av ditvandrade finnar.