Citat:
Ursprungligen postat av Skeith
Den 3de katten fick vi en vecka sen och problemet har varit sen långt innan det men vi har 3st nu och hade 2 lådor innan brevid varandra innan, han går på båda o använder dem med jämna mellanrum utan några synliga problem. Ena är en vanlig plast låda men låga kanter och den andra är en låda med tak fast utan taket (pga att dom inte gillade att gå in i den isf) vanligtvist är han lat mest utav dagarna, han brukar ligga runt på olika ställen o bara ta det lugnt men har inga problem ifall det finns andra i närheten eller att ligga brevid någon annars så gillar han att busa med dom andra katterna o inte haft några problem att sova brevid dom heller. Han kissar aldrig på plan yta men går antingen till en soffa eller liknande o kissar från mycket till en liten skvätt, kanske bajsar utanför lådan någongång då o då men alltid suttit i lådan när han har råkat göra det.
Det som får mig att undra mest är fortfarande faktorn att han har alltid varit medveten att han gör något fel när han kissar på saker, gömmer sig, sänker huvudet o kroppen och undviker en innan man ens konfronterar honom med det men han fortsätter ändå.
Vad för andra problem som kan vara relaterat finns det än UVI? Kollade honom när det började o dom sa att det fanns inga synliga problem.
Han kan ha ont av t ex urinkristaller eller början till urinsten, detta kollas via röntgen. Han kan ha ont någonstans i ryggen eller kring nedre delarna som gör att när han trycker på så är det obehagligt. Det är typiskt för katter som har ont att kissa på mjuka saker som tyg. Ledproblem kan också ses via röntgen. Kollade vet. egentligen något, togs några prover eller vad hände? Inte helt sällan tittar de bara på katten vilket inte avslöjar så mycket.
Det var det fysiska, sen finns såklart psykiska saker såsom generell otrygghet, problem i flocken, ogillar lådan av någon anledning osv. Det finns hur mycket som helst att göra. Gå igenom denna sida:
http://www.kattstatus.se/sida19.html
Vill verkligen understryka att det inte på något sätt är OK att avliva en katt som endast är 1 år och som man inte provat allt med. Det hoppas jag din sambo inser så hon istället kan hjälpa dig att försöka lösa det.