2016-11-23, 12:23
  #15865
Medlem
Aeriannes avatar
Ännu en månad (september) med nedåtgående siffror för Aftonbladet. Print tappar "bara" 5% jämfört med samma månad föregående år.

Det har framförts flera gånger i denna tråd att Aftonbladets print-upplaga har fallit under 100k exemplar och, med tanke på hur Orvesto verkar räkna räckvidd, förefaller det som om det stämmer.

http://www.aftonbladet.se/siffror/
Citera
2016-11-23, 13:08
  #15866
Medlem
Shamdons avatar
För några månader sedan talades det om att många tidningar skulle arbeta aktivt mot annonsblockerare och att de som använder dessa skulle mötas av speciella meddelanden under hösten.

Någon som lagt märke till en sådan "kampanj" eller märket av det än?
Citera
2016-11-23, 13:13
  #15867
Medlem
oberoendemedias avatar
Nordström får tre tidningar till

Citat:
VLTs chefredaktör Daniel Nordström blir även chefredaktör och ansvarig utgivare för Norrtelje Tidning, Länstidningen i Södertälje och Nynäshamns Posten. Det meddelar Mittmedia i ett pressutskick i dag.

Daniel Nordström är sedan tidigare chefredaktör och ansvarig utgivare för VLT, Sala Allehanda, Fagersta Posten och BBL/AT.
Citera
2016-11-23, 14:16
  #15868
Medlem
ImMcGyverLOLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shamdon
För några månader sedan talades det om att många tidningar skulle arbeta aktivt mot annonsblockerare och att de som använder dessa skulle mötas av speciella meddelanden under hösten.

Någon som lagt märke till en sådan "kampanj" eller märket av det än?
Nej. Först muttrades det om det, sedan blev det uppskjutet och nu verkar det inte ha blivit av. Excessen körde ju Angry Kitten som sade att man var tarvlig som använde det och Aftonblaskan, har jag för mig, körde något täckande fönster ett tag som man också kunde blocka. Antar att de insåg att trafik med AdBlock är bättre än kraftigt reducerad trafik utan
Citera
2016-11-23, 16:24
  #15869
Medlem
globalwebindex, 2016-11-09:
Citat:
...

Around 1 in 4 YouTubers say they watched a branded video last month. And as it’s long been known that online video resonates most strongly with younger age groups, it’s little wonder that this is an activity which falls in line with age. 26% of 16-24s on the platform did this last month compared to 11% of 55-64s, for example.

...
http://www.globalwebindex.net/blog/1...branded-videos

I takt med att konsumenterna skaffar sig nya vanor går trenden mot att allt fler företag väljer att bränna mindre andel av reklambudgeten på de dyra gammelmedierna.
Företag producerar egna reklamfilmer och lägger upp dem på YouTube, Facebook och liknande sajter, sen länkar de till filmerna från sina egna webbsidor samt återförsäljarnas sidor.
Det kan t.ex. vara stora multinationella företag som visar nya produkter - Canon, Panasonic, Sony, Volvo, Audi o.s.v.
Det blir även allt vanligare att återförsäljare och mindre tillverkare gör reklamfilmer där de demonstrerar sina produkter. De filmerna är ofta egenhändigt ihopknåpade lågbudgetproduktioner, filmerna är vanligtvis betydligt mer informativa än de stora multinationella företagens reklamfilmer som oftast består av floskler.
Återförsäljarnas och de mindre tillverkarnas reklamfilmer ger ofta matnyttig information om produkterna, filmerna kan t.ex. visa hur man monterar ihop en pool, polerar bort en repa på en bil eller reparerar skador på skinnsäten.

Ett konkret exempel är den kanadensiska kamerabutiken The Camera Store som recenserar kameror på YouTube. Folk som letar efter kamerarecensioner på YouTube blir medvetna om att butiken existerar. The Camera Store länkar till filmerna från butikens webbsida.
https://www.youtube.com/user/TheCameraStoreTV
__________________
Senast redigerad av Tugor 2016-11-23 kl. 16:50.
Citera
2016-11-23, 18:31
  #15870
Medlem
kallingars avatar
Mycket intressant kommentar till tidningsdöden:

http://www.resume.se/blogg/unn-edber...-annonspengen/


Ett citat:

Så vad händer med de digitala annonsintäkterna? Som jag ser det utmanas vi av flera olika skeenden, här är tre viktiga.

Konsumenters reklamtrötthet som tar sig i uttryck till exempel i adblockers. Cirka 40 procent av svenskarna har någon typ av adblocking-funktion enligt siffror från Mediavision.
E-handeln utmanar handlarna. Detta är en stor fråga i lokala mediehus eftersom handlarna får sämre marginaler eller tvingas lägga ned och därför inte kan placera annonspengar som förr.
Vassa utmanare. Vi kan inte alltid svara mot kundernas behov av specifik målgruppsdata, effektmätning osv. Medierna jobbar för fullt för att anpassa sig till den här efterfrågan men under tiden tar Google 4,5 miljarder av de svenska annonspengarna och sociala nätverk, med Facebook i spetsen 800 miljoner. I Danmark har utländska konkurrenter marknadsandel på digital annonsmarknad ökat från 19 procent till 56 procent mellan 2007 och 2015, enligt Medieutredningens slutbetänkande. Det är väl rimligt att tro att siffrorna skulle vara motsvarande för Sverige. (Att sedan dessa jättar knappt betalar skatt i Sverige är upprörande och jag hoppas att EU-kommissionen når framgång med sitt arbete för att få de globala jättarna att redovisa omsättning för varje land så att intäkter därigenom kan beskattas där de uppstår.)
Citera
2016-11-25, 07:55
  #15871
Medlem
Problem för Skånska Dagbladet. Missar budgetmålen.

https://www.medievarlden.se/2016/11/...r-budgetmalen/
Citera
2016-11-25, 11:26
  #15872
Medlem
oberoendemedias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Problem för Skånska Dagbladet. Missar budgetmålen.

Intressant att över 500 redan sagt upp prenumerationen trots att söndagstidningen inte dras in förrän vid årsskiftet. Inte smärtfritt med kvalitetsförsämringar.

Stampenägda V-tab (tryckeri) säger upp 100 personer

Citat:
45 tjänster kommer att dras in under våren och ytterligare 55 efter sommaren, skriver Stampen Media Group i ett pressmeddelande. Bakgrunden uppges vara minskade intäkter i tryckeribranschen under 2016 samtidigt som prognosen för 2017 visar fortsatt nedgång. Av de 45 tjänsterna som berörs i den första omgången är 38 grafiska och 7 tjänstemannatjänster.

Journalisten
Citera
2016-11-25, 17:02
  #15873
Medlem
godhetsapostelns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oberoendemedia
Intressant att över 500 redan sagt upp prenumerationen trots att söndagstidningen inte dras in förrän vid årsskiftet. Inte smärtfritt med kvalitetsförsämringar.

Jajja mensan, 2 % hitills har sagt upp sin prenumeration pga slopad söndagstidning och det antas bli fler när årskiftet närmar sig. Nu vet Laholm och andra skittidningar vad som väntar när mormor bara får tidningen ibland.
Det här är oerhört roligt då tidningar har stora fasta kostnader och här försvinner toppen av isberget som möjligen kunde skönjas ovan vattnet.
Citera
2016-11-25, 17:42
  #15874
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Problem för Skånska Dagbladet. Missar budgetmålen.

https://www.medievarlden.se/2016/11/...r-budgetmalen/

"Skånska Dagbladet håller på att ställa om sig till ett liv utan storstadsstöd. Därför minskas redaktionen med en femtedel från årsskiftet."

Rätt häpnadsväckande faktiskt.
Citera
2016-11-25, 18:00
  #15875
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TeEsEr
Tackar! Mina googleskills är tydligen inte på topp ikväll.
Det är ju mindre än ett år sen de tog bort sin förra betalvägg. Detta blir intressant att följa. Antagligen har SDS-HD fått riktigt stränga order av Bonniers att börja tjäna pengar.

/T

Ryckigheten i SDS policy när det gäller betala/gratis har varit mycket påtaglig på senare år. Länge skrev tunga figurer på tidningen att gratis var den oundvikliga och smarta modellen. Sedan införde de ändå en betalvägg och stramade gradvis åt den, sen insåg de att det inte funkade och tog bort den helt. Nu är de tillbaka vid en premium-modell, jaha...Samtidigt har Sydans journalistiska förfall och alltmer ohejdade klickjakt fortsatt. Det som för 25 år sedan var en vaken, ambitiös och (i stort sett) pålitligt liberal tidning, som snyggt förenade rollerna som lokaltidning för flera städer, regiontidning för västra Skåne och en rikstidning med sydligt perspektiv har sjunkit ihop till en trendfixerad, gapig och doktrinär malmötidning. Jag sade upp prenumerationen på papper år 2010 och det finns inte en chans att jag skulle skaffa ens en digital prenumeration på Sydan idag, trots att jag förtfarande bor i regionen.
Citera
2016-11-25, 19:10
  #15876
Medlem
Jonassons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oberoendemedia
Stampenägda V-tab (tryckeri) säger upp 100 personer
Det går fort nu, här är antalet anställda den 31 december:
2011 - 232
2012 - 215
2013 - 210
2014 - 193
2015 - 169
http://www.allabolag.se/5566170451/v-tab-ab
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in