Citat:
Ursprungligen postat av Brillmongo
Där har du fel. Från DN: "Enligt dansk polis rörde det sig om en uppgörelse mellan två olika invandrargrupper i samband med den muslimska storhelgen eid al-fitr. Polisen har identifierat några av orosmakarna."
http://www.dn.se/nyheter/varlden/danskt-sjukhus-vandaliserat
Men det är väl för att de citerar dansk media rakt av? Tror du själv att DN eller Aftonbladet skulle ha skrivit så om exakt samma händelse inträffat i en svensk förort, att det är två invandrargrupper som börjat slåss i samband med en muslimsk högtid?
Jag har aldrig sett det. Snarare så får man väl själv dra sina egna slutsatser när man läser om "familjebråk" mellan 200 personer, bråk i Rinkeby, knivslagsmål på bröllop, gängslagsmål vid akuten och liknande rubriker där det visat sig att det är personer med invandrarbakgrund som är inblandade. (Vilket man får reda på när man läser här.)