2009-09-14, 15:30
  #4621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gammafrog
För att svara på frågan ovan. Mitt GBL har fastnat och jag fick böter för införande av hälsovådlig vara utan tillstånd. Risken att det fastnar beror från vilket land och företag som levererar. Holland, Tyskland är högriskländer. UK är lågrisk men Airfox har slutat sälja p.g.a ny lag som säger att de bara får sälja till företag.

Det kan räcka att du betäller en halvstor mängd så kan polisen komma hem till dig med en husransakan. Hittar de då något basiskt som kaustiksoda eller bikarbonat så kan du åka på förberedelse och t.o.m försäljning om det handlar om liter/litrar. Tror ni inte mig så googla, detta hände en bekant i halmstad. Han fick 2 år för..ingenting.

Det finns inrikeskranar som är säkra men tysen gånger dyrare än holland, det bästa vore att smuggla över det själv.

Hur stor mängd hade du beställt som fastnade? Från vilket företag?
Citera
2009-09-14, 18:23
  #4622
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Xzzity
Hur stor mängd hade du beställt som fastnade? Från vilket företag?

Jag beställde 125 ml så jag kom undan med böter. Litern/litrar som fastnar kan du ångra länge. Finns en Grön inrikeskran som säljer för 3-400 dl. Handla där om du inte är ÅF själv.

Jag bsetällde från Tyskland. Beställer man från Holland är risken större. Vet mååånga som fått igenom. Det hela handlar på hur mycket man vill riskera.
Citera
2009-09-14, 18:45
  #4623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gammafrog
Jag beställde 125 ml så jag kom undan med böter. Litern/litrar som fastnar kan du ångra länge. Finns en Grön inrikeskran som säljer för 3-400 dl. Handla där om du inte är ÅF själv.

Jag bsetällde från Tyskland. Beställer man från Holland är risken större. Vet mååånga som fått igenom. Det hela handlar på hur mycket man vill riskera.

Ok! Jag beställde samma mängd från alloy idag. Vad ligger bötern på? Det gick inte att neka?
Citera
2009-09-14, 19:07
  #4624
Bannlyst
Går inte att neka om du betalat med ditt kreditkort. Står de dessutom med husransakan ang din liter och hittar kaustiksoda eller bikarbonat..whatever så kan du neka tills du svimmar.

Alloy är UK och ingen högrisk i tullens ögon. Vet nån som åkt på det. Problemet är dels att UK snart slutar sälja till privatpersoner (airfox har redan slutat). Dels att de loggar dina beställningar och ger ut dem om svensk polis vill se och räkna samman vad du har gjort dig skyldig till.
Citera
2009-09-14, 19:10
  #4625
Bannlyst
Dagsböter baseras på inkomsten. Har man ingen redovisad sen föregående år är det minst 2500:- (för 125cl som jag åkte på) liter/litrar vågar jag inte svara på.

Hur det EXAKT ser ut med böter/fängelse vågar jag inte svara på. Beror på hur mycket/inkomst/tidigare belastning.
Citera
2009-09-14, 21:25
  #4626
Medlem
Melestors avatar
Vart köper ni eran kaustiksoda?
Citera
2009-09-15, 08:26
  #4627
Bannlyst
Varsomhelst. Se till att du tar en med enbart NaOH och inte en med aluminium i. Det får du läsa därbak. En kille sa att ett visst märke innehöll mindre natrium än andra men om det är sant hur man skulle få ihop det kemiskt är en gåta. Kan liksom inte finnas fria hydroxidjoner på burk :P
Citera
2009-09-15, 18:55
  #4628
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Gammel Man
Hmm okej Jag får helt enkelt byta drog ett tag. Men ska få hem 1 liter nästa vecka så får se om jag mår lika dåligt då, i värsta fall byter jag drog.


I bästa fall menar du väl?
Citera
2009-09-15, 19:59
  #4629
Medlem
Pinkskins avatar
Jag tror också att tullen getts direktiv att prioritera "ungdomsdrogerna", och är alltså extra på bettet med försändelser från de sajter de känner till som på något vis handlar med olika rökmixar eller GBL. Min egen försäldelse av (oskyldiga och helt lagliga) rökelser verkar ha blivit stoppad någonstans, för enligt growhigh skickades dem för flera veckor sedan nu!
Citera
2009-09-18, 22:39
  #4630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ignachov
Varje dag i ca. 2 veckor o jag känner redan att de e skitsvårt att inte ta det. Ska nog bli inlagd för avgiftning ändå men vet inte när. Blir nog inte tal om ngt sporadiskt bruk för mig.

När du har kört varje dag i två veckor, menar du hela tiden eller bara på kvällen? Har själv tagit det i ca tre veckor bara på kvällarna innan läggdags och inte märkt av någon form av abstinens när jag inte tagit det och inte heller haft svårt att somna utan.
Citera
2009-09-19, 15:41
  #4631
Medlem
syns ghb/gbl på ett blåsprov?
Citera
2009-09-19, 16:46
  #4632
Medlem
Vingels avatar
Nej det är väl bara alkohol som syns.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in