Citat:
Ursprungligen postat av kirespappapa
Jag har ADD och skulle gärna läsa din berättelse. Men orkar bara inte läsa så mycket text. Men det du skriver i början funderar jag lite på. Du skriver att du började med Concerta på egen vilja. Hur menar du då. Det är ju inget tvång att medecinera. Menar du att du skaffade Concerta på annat vis än genom läkare? Sen kallar du Concerta för drog, vilket jag också reagerade på. Det är en medecin, ingen drog. Det är iallafall min åsikt.
Du säger att du inte upplever samma känsla med medecinen när du ätit den ett tag. Det är ett fenomen som innebär att kroppen vänjer sig vid den medecin man äter och att man behöver ökad dos för att nå samma effekt som tidigare. Det är inte ovanligt att det blir så. Inte mycket att göra annat än att öka dosen eller göra ett uppehåll.
Instämmer i att mediciner som Concerta, Ritalin och Medikinet (alla med metylfenidat som aktiv substans) fan inte skall kallas droger när de används i behandlig av Add/Adhd).
Dock är de klassade, vilket de är av en anledning: de kan potentiellt missbrukas. Detta stämmer också. Been there, done that. Metylfendatet's verkningmekanins påminner såvitt jag förstår (och upplever) det, om amfetaminets, och risken för kontinuerlig ökning av dosen är stor eftersom man vänjer hjärnan vid högre dopaminnivåer. För en person med Add är ju själva nyckeln till boten, men bara om man hittar en långvarit hållbar dos.
Har man som jag tidigare i mitt liv pundat såväl amfetamin som kola, kan det vara frestande att öka på dosen, effekten är lik, men mycket, mycket mildare. Särskilt om man testar metylfenidat i höga doser med alkohol är man ute på hal is. Man mår hjävligt bra, bli hög, euforisk, glad, social och presterar satan i gatan. Men det har ett pris: Toleransutveckling. Det är ett pris som är så högt att det riskerar att driva dig i fördärvet om du inte är uppmärksam.
I medicinska doser mot add/adhd skall du inte förvänta dig känslor av eufori när du tar din medicin. Då ligger du alldeles för högt i dos, och risken är mycket hög att du förväntar dig den kicken varje gång, med tolransutveckling som följd.
För mig är det i längden hållbart med en dos som lyfter slöjan över huvudet på morgonen, som får upp mig i ett vaket tillstånd där jag känner mig pigg, glad och kan fokusera, dvs känna mig som vanligt folk.
i mitt fall pratar vi 50 mg per dag fördelat på morgon och kväll.
Notera dock att the power of the dark side should not be underestimated. Om du som jag, använder metylfenidat i någon form för att du verkligen har add/adhd-problem; skruva med läkarens hjälp in rätt dos och preparat, och gör dit bästa för att inte överskrida denna dos.
Det jag här nedtecknar, är egen erfarenhet av metylfenidat under några års tid. Det är empirisk forskning på mig själv
Vill du ha en hållbar effekt över lång tid, ge fan i alkohol när du tar tablettera (om inte förr, så kommer du då att förstå vad som menas med knark). Lek inte med Etylfenidat eller andra RC av CS typ som går på dopaminsystemet och också boostar metylfenidatet.
Om du nu skiter i vad jag säger, var medveten om att du utan minsta tvivel kommer att utveckla en allt högre tolerans mot metylfenidat. Börja det sticka iväg, take the pain och sätt dig själv på torken nån vecka eller två. Det kan ta längre tid, men några veckor utan brukar ta ner toleransen så du får effekt av din vanliga dos igen. Har du tillräckligt starkt psyke för att hantera AT-depessionen du kommer få betala din njutning med, go a head. Party on dude. Om du inte har ett så starkt psyke men partar loss ändå, då kan du lugnt konstatera att du bränt broarna till den hjälp du kunde fått av metylfenidat.
Tyckte jag läste att du bara tar på morgonen....nu vet jag inte säkert hur länge tabletter med 'modifierad frisättning' släpper ut substansen, men jag käkar medikinet snabbverkande, och måste fylla på vid lunch och ytterligarre en gång om det blir övertid på kvällen. Effekten sitter bara i typ 3 timmar för dessa.
I all välmening
DopamineDemon