Citat:
Ursprungligen postat av Sir.Sarcasticat
Din länk pratar om nadis. Jag har inte jämfört nadis eller en meridiankarta med nervsystemet, men jag tycker ändå det står ganska klart att just sushumna, "huvudkanalen" som "kopplar ihop" alla "chakran", är vad som i dagligt tal kallas för ryggmärg.
Och det är väl det yoga handlar om, att sträcka ut och rena nervbanorna från toxiner och skräp vi fått i oss från all skit under uppväxten; kemikalier, dålig kost etc samt "stärka tillbaka" nervsystemet från alla dåliga och felaktiga rörelsemönster, kontorssittande och sånt trams vi vant oss vid; och detsamma gäller meditation, bara det att när yoga gör det fysiska så gör meditation det mentala, tror vi, för de kan också höra ihop på ett sätt vi ännu inte förstår, därför att vi vet ännu alldeles för lite om hjärnan, men det är för tillfället skitsamma.
All yoga är transcendental och inte fysisk i första hand. Syftet med yoga är att nå Gud/Brahman och bli upplyst och nå befrielse från samsara (moksh). Yoga betyder ungefär "förening" (Med Gud/Världssjälen, brahman). Du tänker på asana yoga (ställningsyoga) vilket bara är en del av hatha yoga, en av de stora yogaskolorna och är vad de allra flesta västerlänningar tror
är yoga. Men då är syftet delvis precis vad du skrev. Den formen av hatha yoga vi känner till är från
Tirumalai Krishnamacharya hans son Desikachar och lärjungarna och inte den ursprungliga. Praktiserandet av
Surya Namaskar är inte en så gammal som många fått för sig utan spåras just till 1800-1900 talet och nämnda personligheter. Dock så finns asanas i gamla skrifter som
Sritattvanidhi.
Alltså, yoga har absolut ingen fokus på det fysiska och meditation på det mentala och andliga. Meditation ingår i yoga. Bhagavad-gita menar att den enda yoga som bör utövas i vår tid (kali yuga) är bhakti yoga, hängivenhetens yoga. De andra är ytterst svårt att nå moksh med och bortkastad tid för de allra flesta. Men detta är då givetvis ur religiös synvinkel. Oavsett det är yoga inte att förknippa med gymnastik och fysiskt välmående, det är en trevlig bonus av asana yoga.
Gällande nadis och shushumna har du helt rätt.
http://www.jonnmumfordconsult.com/articles_Kundalini.html
Jag rekommenderar starkt Swami Anandakapila Saraswati's (Jonn Mumford) böcker i ämnet, personen bakom länken ovan.