Citat:
Ursprungligen postat av Summerbird
Vad duktiga ni är, frivilliga och Hemvärnspersonal! Ni är vekligen hjältar som engagerar er i sånt här.
OnT: Vilka vattendrag kan 19-åringen tänkas ha stött på? Var är de farliga ställena? Finns det glaciärsprickor i området? Raviner?
Märkligt att föräldrarna inte är mer oroliga.
RITSEM: Det finns flera farliga vattendrag, glaciärsprickor man kan trilla i, samt att vädret här uppe kan skifta väldigt väldigt snabbt. Ni som skall upp hit i fjällen och vandra ta med kompass, gps om du har tillgång till, vatten säkrade tändstickor, ett tips om du går vilse stanna där du är, gör upp en eld så att eventuellt en helikopter kan se dig eller lägg stenar som ett mönster som kan hjälpa att hitta dig om du kommer vilse. Rusa inte runt för det försvårar för eventuella hundar som kanske ska söka efter dig utan ta det lugnt och vänta på hjälp. Vi hoppas naturligtvis att pojken kommer till rätta, jag kommer att rapportera så fort några nyheter om pojken kommer ut.
Senaste Info: För tillfället har polisen fått en same till hjälp, som har kännedom i fjällena och som skall söka igenom en del grottor som finns i området där 19-åringen kan tänkas sökt skydd.