Citat:
Ursprungligen postat av flummbullen
Skulle säga att det är tvärt om, vad fan har jag för användning av ordkunskap om jag ska räkna på hållfasthet? Man skulle hellre räkna in berörda kurser, ex energilära och termodynamik om man ska gå något kemiprogram. Eller hållfasthetslära om man ska gå byggingenjör. KKT för ex TF osv osv.
Du måste ju se till vad HP är för något, och vad dess syfte är.
Det handlar om logiskt tänkande, att kunna ta beslut i stressade situationer och att kunna sålla ut stor mängd information på ett effektivt sätt.
Hela jävla skolan är uppbyggd för att lära ut det här. Folk säger att det är så mycket flum, den puckade eleven på gymnasiet (du verkar vara en av dom) gnäller om "Varför måste vi lära oss det här? vem bryr sig om vem som styrde kina på 1400-talet?? Jag kommer aldrig räkna ut x i mitt framtida yrke". De fattar inte att det inte alltid är den specifika lärdomen som är viktig, utan sättet man fått fram informationen på, eller att det utvecklar elevens tänkande.
Med andra ord, höga betyg bör ligga i nivå med (relativt) högt HP-resultat. Är man sedan till och med rädd för HP, för att man inser i förväg att man inte har en chans att klara det på ett vettigt sätt, så är det tydligt att man på ett eller annat vis "fuskat" sig genom gymnasiet och egentligen inte lärt sig ett jävla skit!