Citat:
Ursprungligen postat av Sthu
Likt mig har många blivit så orättvist behandlade och diskriminerade på grund av sitt kön att man väljer att aktivt visa sitt missnöje på ett eller annat sätt. I min värld innebär sådana här erfarenheter att man ofta utvecklar empati för andra i samma situation och tillsammans försöker uppnå förändringar. Detta är tydligt hos exempelvis jämställdisterna som visar den grundläggande empatin som validerar jämställdhet genom att inkludera samtliga kön och etniciteter i sitt arbete.
Feministerna tycks dock sakna denna grundläggande empati som blir ett stort problem när de får makt över samtliga resurser från staten, som ska gå till att främja jämställdhet och istället används till feminism. Ofta är det pojkar, män och kvinnliga invandrare som har det allra, allra värst som råkar mest illa ut på grund feministernas ensidiga och diskriminerande handhavande över resurserna. Hade exempelvis jämställdister fått de hundratals miljoner vi betalar för att främja jämställdheten så skulle feminismens diskriminerande politik troligen inte skörda så många liv.
Jag har märkt av hos de feminister jag har stött på att denna brist på empati, logik och medmänsklighet, ofta leder misstankarna till psykisk ohälsa. I min bekantskapskrets bekräftas detta också då feminister, eller som ofta uttalar sig feministiskt, har en diagnos.
Vad är era erfarenheter när det gäller psykisk ohälsa och feminism?
Visst är det så. Den totala frånvaron av empati och förmåga till inlevelse i andra människors situation är samhällsdestruktiv. Jag ser gärna fler inlägg på den biten då jag själv inte kan förklara hur de kan vara så självuppslukade och berusade på iden om dem själva som högsta prioritet i samhällets alla verksamheter.
Psykisk ohälsa ja. På individnivå och inte minst kollektiv psykisk ohälsa där de trissar varandra bortom verklighetens proportioner.
Kvinnans biohistoriska roll har bla varit att larma och varna flocken från yttre faror. Nu i brist på yttre faror vänder sig funktionen mot första närmsta mål, mannen. Som reumatism där immunförsvaret attackerar den egna kroppen. Frågan är om den kvinnliga hjärnans kollektiva psyke klarar av nutidens informationssamhälle. Deras hjärna tar medias brottsrapportering från haparanda till usa och slår ihop till ett krisläge. Förglömt att folkmängden i sverige fördubblats på bara 100 år och medias nyhetsrapportering på brott gått upp flera hundra 100% på bara några få år.
För bara några hundra år sedan var det hemskaste en kvinnohjärna fick höra på ett år kanske ett mord och resten fylldes ut med tomtar och troll. Nu bombas kvinnohjärnan dagligen om brott och hemskheter från alla världens hörn. Ett riktigt hemskt brott repeteras dessutom flera ggr och dagar av media tills varje nyhetsöre är urvridet. Detta gör att feministhjärnan upplever ett krisläge som inte är verklighetsproportioneligt och de ställer krav på åtgärder som inte är verklighetsproportioneliga