• 3
  • 4
2012-07-15, 09:50
  #37
Medlem
S.P.Q.R.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SAKer-liberal

Vem är det och var har de sprungit?

Som jag skrev innan i tråden:

"För att ge en enkel lektion i kriminologi med de fåtal bilder som ges tillgodo i tråden:

Polisfordonen står på samma ställe, sedan kommer ambulansfordonen efter dessa. Detta tyder ofta på att brottsplatsen inte är mobil, som du skriver.

(Oh! vad det enkelt det var! ) Så klart när det klargörs för en!

Fler lektioner ges inte här"

Du har missförstått poängen med tråden. Tanken är att man använder gemensamma ansträngningar för att kartlägga ett fall, inte att låtsas som att man vet mer än andra utan att berätta vad man vet
Citera
2012-07-15, 10:10
  #38
Medlem
bagarn29s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.P.Q.R.
Du har missförstått poängen med tråden. Tanken är att man använder gemensamma ansträngningar för att kartlägga ett fall, inte att låtsas som att man vet mer än andra utan att berätta vad man vet

Vad jag förstår så förlovade sig "lotsen" och flickan i början av 2011. I slutet av samma år så gratuleras det friskt och man undrar hur flickan mår. Typisk grej vid graviditet så flickan borde vara höggravid vid det här laget.

Flickan verkar vara hästintresserad och kommer från Hässleholmstrakten.

"Lotsen" hade 2010 sin verksamhet i Bjärnum strax norr om Hässleholm. Det finns en till på ratsit med samma efternamn, en man 27 år som är bosatt i norra Skåne. Troligen hans son eller?
__________________
Senast redigerad av bagarn29 2012-07-15 kl. 10:23.
Citera
2012-07-15, 10:25
  #39
Medlem
bagarn29s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
GM kan ju ha sprungit efter BO till grannen.

Om jag ser rätt så är det ytterligare en familj skriven på adressen, ett par mellan 40 och 50 år samt deras 16-årige son. Har "lotsen" blivit svartsjuk?
__________________
Senast redigerad av bagarn29 2012-07-15 kl. 10:28.
Citera
2012-07-15, 10:55
  #40
Medlem
Mannen heter Anders och är strax över 49. Kvinnan heter Felicia och är 23 år.
Citera
2012-07-15, 13:05
  #41
Medlem
Är inte han från Vittsjö? De hade Ibegården i Vittsjö?
Den andra kvinnan skriver på adressen är hon från Bjärnum?
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in