Citat:
Ursprungligen postat av Badabingbong!
Och hur fan får du det till att jag gör det? Det omanliga är det nervösa trendföljandet och de bisarra effekter de får beskrivet i den här tråden.
Det är möjligen
osjälvständigt om man nu
upplever det som en trend och följer den som en annan puppet-on-a-string. Annars kvarstår enbart att måna om sitt yttre utan att skruva till det med helvaxning av alla extremiteter, vilket verkligen inte direkt kan benämnas som manligt.
Hår
har en aura av manlighet över sig, men det handlar om stil, estetik, avvägningar och proportioner. Att ha en överkroppsuppenbarelse av en blek grek med ett halvt A4 runt grenen ser givetvis rent komiskt ut, men det
går att ansa med den genetiklotten utan att det ser uppenbart eller därtill för djävligt ut. Vad gäller skägg passar vissa i det för att det förstärker deras maskulinitet, men när ansiktsdragen och kindbenen dränks i tovor har gränsen passerats.
För oss någorlunda normalbehårade bör det funka alldeles utmärkt med helrakning av pungen och en ansad fyrkant på tre-fyra centimeter som sneddar åt sidorna ovanför kuken. Att själva kuken ska rakas är inte direkt raketfysik.
Föreningsgubbmän eller bastumachos som inte har rakat sig runt kuken sen högstadiet gör det möjligen av ren protest eller pga liten kuk. Oavsett är de en för djävlig syn och man undrar i sitt stilla inre vilken kvinna som vill någonting med dem överhuvudtaget. Man vill inte associeras med
bögarna som har vett att ansa sig eller som gud förbjude lägger sig i ett solarium en kvart i veckan. Man börjar undra om det handlar om fysisk uppgivenhet eller om det är en ren klassmarkör, där allt som är attraktivt, bildat och utseendemedvetet skys som pesten i ren rönnbärsfilosofi.