Citat:
Ursprungligen postat av Epictrackz
Alltså, varför är turkmenska mer likt azeri än alla andra turkspråk?
Varför? Ja för att de är närmare släkt helt enkelt. Svenska och norska är närmare släkt än svenska och tyska. Därför är likheterna mellan svenska och norska större. Varför är jag mer lik min tvillingbror än min gammelfarfars kusin? Jo, för jag och min tvillingbror är närmare släkt.
Vilka andra turkspråk jämför du med? Rent släktskapsmässigt ligger det också när gagauziska, men jag vet inte om de språken är lika. Språkens geografiska utbredning kommer från folkvandringar.
Från Wikipedia:
Citat:
I folkvandringar från 800-talet till 1100-talet spreds oghuzstammarna. En del begav sig västerut till de sydryska stäpperna, andra tog sig söderut via Transoxanien till nuvarande Iran och Främre Asien där oghuz-seldjukerna på 1000-talet grundade ett rike. Dessa konverterade från den tidigare traditionella turkiska schamanismen och judendomen till islam. Oghuzstammarna blandade sig med de äldre turkiska stammarna som sedan tusentals år tillbaka bodde i västra Iran (Azerbajdzjan), Kaukasien och Anatolien och spelade en viktig roll i formningen av de turkiska folken i dagens Turkiet, Azerbajdzjan, samt i nordvästra, nordöstra och södra Iran.
Moderna folk som talar oghuzturkspråk är huvudsakligen turkar i Turkiet, azerier i republiken Azerbajdzjan och i azerbajdzjanska områden i Iran, turkmener i Turkmenistan, Iran och Irak, qashqaier i södra Iran i provinsen Fars (Persien).