Citat:
Ursprungligen postat av johanbjornsson
Jag tycker att Amnesty överhuvudet taget har olika måttstockar beroende på om det gäller Väst, eller länder utanför den sionistiska maktsfären.
När folk i Europa blir slängda upp till 12 (!!!!) år i fängelse för tankebrott, så säger Amnesty ingenting, men när omogna feministhoror i Ryssland (Pussy riot eller vad dom nu igen heter) stormar in och avbryter en kristen gudstjänst och stör och vandaliserar och hoppar upp på altararet och skändar deras tro, och åker i fängelse några månader (för övrigt har vi samma lagar och straff i t ex Sverige mot sådant), då jävlar minsann.
Dom säger ingenting rörande att vi samarbetar med USA, där staten bränner böcker.
Dom säger ingenting om att vi i Sverige/Väst nu snart inte längre kan vara anonyma på internet, eller när vi ska kommentera på internet, medan de klagar över att det är så i Kina.
De säger ingenting om att EU nu genom Lissabonfördraget har smugit in I EN FOTNOT TILL EN FOTNOT i fördraget, att vid uppror/oroligheter i ett EU-land, så kan dödsstraff (arkebusering) få utövas.
Jag publicerade idag ett öppet brev till Amnesty (och min blogg är den 30:e mest lästa politiska bloggen i Sverige nu, samt den 18:e mest lästa bloggen under kategorin Humaniora/Livsåskådning, så lite uppmärksammat lär det ju bli, dvs frågan är om Amnesty ska våga sig på att inte besvara det öppna brevet?) på min blogg Den Helige Dåren.
Artikeln är betitlad "Öppet brev till Amnesty rörande yttrandefrihet, dödsstraff, tortyr, och av-anonymisering i Väst" - (
http://johanbjornsson.blogspot.se/2013/01/oppet-brev-till-amnesty-rorande.html).
Undrar om dom kommer att svara?
Dom är bara ett gäng System-prostituerade ryggradslösa och sorgliga människor (där många dessutom är klart ideologiskt och starkt vänstersinnade).
Jag uppmanar så många som möjligt att maila dom och ringa dom och säga att ni har läst det öppna brevet och att ni vill ha ett svar, dvs att dom svarar på det öppna brevet.
Frågorna är nog fel ställda.
Jag stödjer Amnesty passivt med 20 kr/mån, därför att
de försöker värna om FNs "Mänskliga rättigheterna".
Detta är inget svar från Amnesty, detta är mitt personliga tyckande:
Det är viktigt att förstå:
FN blir det länderna gör det till.
Amnesty blir det de aktiva medlemmarna gör det till.
Amnesty-grupper i hela världen kan ta upp individuella fall varsomhelst i hela världen.
Amnesty är generellt emot dödsstraff och tortyr, även om offret är en skurk, så är de emot det.
Amnesty tar oftast upp individuella fall, där det finns något mer konkret att kritisera eller kräva. T.ex. där rättsväsendet agerat felaktigt, och som kan kopplas till "mänskliga rättigheter".
Medlems-grupper väljer vilka fall de vill jobba med och kan jobba med.
Amnesty i sig har ingen inriktning åt vänster-höger eller nått religiöst. Alla som bryter mot de mänskliga rättigheterna riskerar få kritik från Amnesty-grupper.
Men det finns en ledning, som kan ha inflytande.
Det finns säkert en mångfald bland medlemmarna både till vänster och lite till höger, åtminstone socialliberaler, och troligen en del religiösa från diverse religioner. Jag skulle gissa att det inte finns många extrema fascister och extrema rasister i Amnesty.
Men Amnesty är absolut ingen organisation som driver nått vänster-höger eller religiöst.
Det handlar om "Mänskliga rättigheter".
Amnesty har ingen jätte-makt och det är nog inte många som aktivt arbetar i Amnesty.
Det är nog inte många som vill jobba för nån nynazist som åkt i finkan.
Amnesty har säkert svårt att jobba med själva lagar mm, då de inte strider mot "Mänskliga rättigheterna".
Amnesty är bara det som de aktiva medlemmarna gör det till.
Den mesta kritiken missar målet. Amnesty är ingen organisation för fascism eller rasism. Amnesty är ingen antikommunistisk organisation, men Amnesty har tagit upp massor av fall även i kommunistiska länder. Många fall även i muslimska länder.
Själva ordet "Amnesty" får mig att tänka att gruppen tar upp en viss individ och fokuserar på individens problem.
Christer