2012-06-01, 00:39
  #1
Medlem
I vårt land känner vi som är intresserade av kriminologi till dom mest intressanta fallen. Men jag själv vet inte så mycket om omtalade brott och brottslingar i våra grannländer. Jag tänker på seriemördare, grova rån och kidnappningar.

I Norge har vi Breivik och rånet mot NOKAS. I Finland, skolmassakerna i Kauhajoki. Händer det inget i Danmark eller är det bara jag som inte minns något?
Vilka intressanta fall tänker ni på?
Citera
2012-06-01, 14:16
  #2
Medlem
Minets avatar
Här är typ alla mord i Danmark sedan 1800-talet listade och även utvalda från Norge, Sverige, Finland: http://drabssageridanmark.beboer2650.dk/

Det kan vara en bra utgångspunkt.
Citera
2012-06-01, 16:51
  #3
Medlem
paparazzis avatar
Trippelmördaren Peter Lundin är definitivt en av Danmarks mest ökända brottslingar. Läs mer om honom här: http://da.wikipedia.org/wiki/Peter_Lundin
Citera
2012-06-02, 18:06
  #4
Medlem
http://sv.wikipedia.org/wiki/Bodommorden

Bodommorden är en välkänd och debatterad händelse i Finland!
Den överlevande åtalades 2004 för morden men friades.
__________________
Senast redigerad av SalomonAugust 2012-06-02 kl. 18:10.
Citera
2012-06-02, 22:51
  #5
Medlem
Arnfinn Nesset; föreståndare på vårdhem i Norge. Mördade en massa på 70-talet.

Toivo Harald Koljonen; förrymd straffånge som yxar ihjäl en hel familj på sex personer för att han blev bortjagad när han tiggde mat. Finland på 30- eller 40-talet.
Citera
2012-06-03, 10:12
  #6
Medlem
Kända norska fall som jag minns på rak arm: Orderudsaken, morden på två småflickor i Kristiansand(?)
Citera
2012-06-03, 10:32
  #7
Medlem
Den sk Amagermannen åkte ju in i danmark för ett tag sedan.
Finns inte mycket om det på svenska men såvitt jag förstått så har han härjat en lång tid i danmark och rättegången där fick mycket stor uppmärksamhet!

En seriebrottsling som fällts för 2 mord och ett antal våldtäkter, kan nog mycket väl tänkas ligga bakom betydligt mer än så.
En intressant händelse är att hans son under häktningstiden smugglade ut sperma från honom för att försöka stödja hans försvar om att det är en annan man med samma DNA som begått morden.
__________________
Senast redigerad av SalomonAugust 2012-06-03 kl. 10:39.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in