• 1
  • 2
2012-05-26, 18:58
  #13
Medlem
Hyffsat lågt bf, träna hamstring och rumpa.

I övrigt är det typ det hetaste som finns.
Citera
2012-05-26, 19:07
  #14
Medlem
flammerouges avatar
Inte så komplicerat. Träna baksida lår, och deffa!

Tips: hitta en äckligt brant backe, och "skridskolöp" alternativt sprinta upp för den.
Citera
2012-05-27, 13:31
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av b333r
nu behöver jag all hjälp jag kan få,
skulle vilja träna mina baksida lår så det ser ut något liknande dessa former:
http://weheartit.com/entry/28517827
http://metrobloggen.se/metrobloggen/...6/DSC(184).JPG

någon som har en power övning?

Skulle rekommendera följande övningar:
Box Squat
Glute Ham Raise
Step ups
Utfall
Dra släde/prowler
Raka marklyft/andra marklyftsvarianter.
Citera
2012-05-27, 13:32
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bigorexia
Nej, statiskt arbete är det inget fel på, men i utfall och liknande övningar är belastning på hamstrings för låg för att man ska få någon vettig utveckling.

Vidare håller jag med dig, basövningar är ofta ett bättre val isolationsövningar, men det gör inte isolationsövningar dåliga. I det här fallet är t.ex. lårcurl ett betydligt bättre val än utfall, om syftet endast är att träna hamstrings.

Gör du knäböj på rätt sätt så belastar du Hamstrings och Glutes!
Citera
2012-05-27, 17:54
  #17
Medlem
wh0res avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Dee
Problemet är att många såna maskiner suger. Vår går för fan inte att använda eftersom att istället för att sitta liksom på låret så sitter kudden nedanför knät och gör ont som fan om man lastar på mer än 40 kg. Helt omöjligt att få den till ett läge som i normala bencurlmaskiner är normalt hur mycket man än försöker.

Ja, utan tvekan är varianten där man ligger på mage och enbart har en enda kudde man kan 'flytta' bakom fötterna att föredra i mina ögon...
Även den jag har på ena gymmet är en sån man sitter i, och justerar en kudde som ska sitta framför knäet, helt sjukt obekvämt jämfört med det liggande alternativet. Dessutom saknar helvetet säkerhetsbälte, så när man väl kör tränar man egentligen underarmarna mest eftersom man måste hålla i sig för glatta livet, till skillnad mot om man då haft något över låren som höll ner en så man kunde lägga fokus på benrörelsen istället.
Citera
2012-05-27, 20:12
  #18
Medlem
b333rs avatar
Deffingen är inget för mig just nu, vill ju bygga upp stora muskler och lite fett extra lägger sig ändå bara på rumpan och brösten!

tack så jätte mycket för alla övningar! resultat ska visas när dem uppnås!

btw ska träna rumpan för att få den större eller då blir den mindre?
Citera
2012-05-29, 02:10
  #19
Medlem
PojkeTolvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av b333r
Deffingen är inget för mig just nu, vill ju bygga upp stora muskler och lite fett extra lägger sig ändå bara på rumpan och brösten!

tack så jätte mycket för alla övningar! resultat ska visas när dem uppnås!

btw ska träna rumpan för att få den större eller då blir den mindre?
Antar större om du ska bygga
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in