Citat:
Ursprungligen postat av
Fanndis
Ni som tycker att offret bär viss skuld om denne är för oklädd; kan ni ge några konkreta exempel på var ni drar gränsen?
D.v.s. vilka delar av kroppen är okej att ha synliga och vilka bör täckas med tyg?
Kom gärna med exempel på olika platser och sammanhang. T.ex. dans på krogen, kvällspromenad, raggarträff, hemmafest, joggingrunda i elljusspår osv.
För ni lär ju måsta dra en gräns nånstans. Var hon dum som hade byxorna uppkavlade till knäna den där kvällen? Var hon dum som gick med bara axlar istället för en tunn, långärmad blus?
Vem vet alltså? Beror på vad individen är beredd att ta för risker. Det beror väl på ifall du vill ha en 25%, 10%, 5%, 1%, 0.1%, 0.01% chans att bli våldtagen.
Kan vi tala klarspråk?
99% chans att bli våldtagen ifall man går till flyktingförlägning och festar loss.
Det är väl +50% chans att bli våldtagen ifall man går till en hemmafest med blattar och plötsligt under natten bestämmer att man inte vill ha sex.
Tar man svarttaxi och är störtfull finns det ju en ganska bra chans att man blir våldtagen också.
Vandrar man hem ensam kl 03 på natten som kvinna är det ju stor chans att vad som helst kan hända.
Klädselfrågan ändrar väl oddsen något, men vet inte hur mycket.
Jag tycker själv att kroglivet är så jävla uselt och vulgärt att jag inte ser någon poäng att gå ut överhuvudtaget numera, och ifall jag fick en dotter så skulle jag flytta till något annat land där hon inte utsätts för riskerna som återfinns i arablandet Sverige.
Jag vore ju själv ganska korkad ifall jag tillät en dotter att växa upp i Sverige, då skulle fan jag få skylla mig själv för min idioti. Där drar jag alltså min gräns:
låt inte din dotter växa upp i Sverige, speciellt inte i en storstad!