Hej! Någon god herre/kvinna som har några goda råd, då jag har 35k som jag vill placera/spara på ett smart sätt? Vill sprida riskerna någorlunda, inte bara högriskfonder etc.
Saknar du buffert, spara pengarna på ett konto där du hyfsat enkelt kan komma åt dem om det skulle krisa. Har du en buffert så amortera av på lån och krediter. Har du inga lån eller krediter, fundera över när du kan behöva pengarna. Inom 5 år, placera huvuddelen i räntefonder eller på sparkonto. Längre fram än 5 år, fundera över om det finns några bra och stabila bolag med bra framtid som du tror på och köp på dig lite aktier i dessa.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!