Citat:
Ursprungligen postat av hbw
Alla verkar lsta p att man fr att bevara en kropp, just mste frysa den. Som det verkar nr jag skummar igenom den hr trden, s introducerar isen en vldans massa problem.
Hr r en id. Ponera att man kunde skapa en kista eller liknande utrymme med totalt vakuum i. Skulle man inte kunna slnga in kroppen dr? Vad kan "ruttna", och vilka bakterier eller mnen ska reagera med din dda kropp i ett vakuum? Kommer inte allt bara helt enkelt "hllas p plats" tills det r dags att teruppliva igen?
Jag skulle nog kunna lova att de bakterier som redan finns i kroppen skulle gra ett utmrkt jobb att bryta ned den utan syre etc. T.o.m dessa fr dock se sig besegrade av rejl nedkylning. Men annars var iden god och knns mer lockande n att frysas. S kan man lsa hela problemet med att kroppen som det r nu r i balans mellan att brytas ner och byggas upp, en balans som vger ver nr man inte lever och kroppen inte lngre byggs, s varfr inte?