Citat:
Ursprungligen postat av
komocka
...Carl Bildt åtalades aldrig, det visar att vi inte har en fungerande rättsstat där alla är lika inför lagen
Nej, vi har en skrattretande parodi på ett nästan-fungerande-samhälle. Själv är jag övertygad om att Europa kommer genomgå stora förändringar inom 20 år. Vad ska de då göra, de som försökt utrota etniska svenskar i Sverige som eventuellt varit lite för "oförsiktiga" med sina gärningar eller uttalanden eller ens upplåtit utrymme till andras åsikt, som i sin tur var "fel"? Jag menar att man på sin höjd kan låta någon "moraliskt högstående" individ knorra lite i en ledarspalt, eller nåt jag vet inte.. men att fängsla.. för sånt här, samtidigt som svensk media inte sällan tar upp hur illa andra länders regimer beter sig mot journalister eller andra som framfört en åsikt. Det blir inte svårt att bevisa för andra att lagarna inte är lika för alla i det här landet.
Hur kan dessa människor sova tryggt om natten? För mig är det obegripligt. De flesta människor, tydligen även maktfullkomliga svinpälsar, verkar leva i ett evigt
nu. De verkar inte fatta att den som idag går att sparka in i ett fängelse imorgon kan vara en betydande makthavare. Alla domar etc finns kvar, med alla namn och allt. Än idag läser man hur barnbarn till diverse nazzzister gråter ut i media, under tvång eller i ren självbevarelsedrift. Arvsynden går idag alltså minst två generationer (och kommer "slaveriet" på tal ska man skämmas för vad en eventuell rasfrände gjorde för 300 år sedan). Om vindarna vänder ska alltså barnbarnen till Carl och andra potentater oroa sig för att bli jagade i kanske hela västvärlden. Hur kan de sova om nätterna?