Citat:
Ursprungligen postat av Mvk
Var inne på apoteksgruppen och frågade om jag kunde köpa sprutor.
Nej det gick inte för sig.
Berättade då om lagen, 1nov osv.
Hon frågade då sin kollega som nästan blev arg och kollade på mig som en jävla knarkare och sa att hon inte hade hört något heller.
Fick man känna sig dum för dom verkade vara så säkra på sin sak att jag började tvivla på mig själv.
Apotek i centrala Göteborg borde ha bättre koll.
Jävla kärringar.
No offense mot dig, jag blir också förbannad när jag hör det här. Lag är lag, precis samma som att det är förbjudet att bruka steroider, så är det också förbjudet att neka någon att köpa en sak som är laglig att inhandla.
Men i det läget måste du ha material med dig för att kunna konfrontera. Det gäller alla i den här tråden. Alla vet hur apoteks-kärringarna beter sig, därför gäller det att visa att man är MAN och vem som har rätt.
Citat:
Ursprungligen postat av Bola-San
Handlade direkt då lagen trädde i kraft. Först blev apotekaren extremt förskräckt, som tur hade jag med mig papper på att detta gällde.
3 apotekare och lilla jag diskuterade detta alla extremt sura och tjata om att steroidbruk ej är lagligt. Jag spela chokad tillbaka och berättade om mitt stor intresse för naturkunskap! ^^
Allt gick bra! 600 nål och 300 pump rikare!

Bra gjort!