2012-04-30, 19:20
  #1
Medlem
Bigorexias avatar
Ja, detta ska gå, men jag kan inte få ihop det. Beviset ska tydligen vara förhållandevis kort, men jag kan ändå inte få ihop det. Så, är det någon som vet hur det ska göras?
__________________
Senast redigerad av Bigorexia 2012-04-30 kl. 19:32.
Citera
2012-04-30, 19:40
  #2
Medlem
Hur lyder satserna?
Citera
2012-04-30, 20:02
  #3
Medlem
Bigorexias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manne1973
Hur lyder satserna?

De behandlar projektiv geometri.

Pappus:
Låt A, B och C vara punkter på en linje och D, E och F vara punkter på en annan linje. Då ligger skärningspunkterna X, Y och Z mellan linjerna AE och DB, AF och DC respektive BF och EC på en linje.

Desargues:
Låt två trianglar ABC och A ́B ́C ́vara givna, så att A ≠ A ́, B ≠ B ́ och C ≠ C ́. Motsvarande hörn ska ligga på en linje, om dessa tre linjer sammanfaller i en punkt kommer förlängningen av trianglarnas korresponderande sidor skära varandra i tre punkter, så dessa tre skärningspunkter ligger på en rät linje.

Att det går att härleda Desargues ur Pappus visades av Hessenberg, men jag kan ändå inte finna hur det ska göras/ hur han gjorde.
Citera
2012-05-01, 16:33
  #4
Medlem
evolutes avatar
Så jättekort är inte beviset. Jag orkar inte skriva av det själv utan kopierar det från en geometribok. De första två och en halv sidorna introducerar begrepp och terminologi inom projektiv geometri. Sen bevisas Pappus sats och beviset för Desargues sats börjar sedan. Med hjälp av Pappus sats bevisar man två lemman och med hjälp av dessa bevisas sedan satsen.

http://i48.tinypic.com/k98fbq.png
http://i50.tinypic.com/szjuj9.png
http://i46.tinypic.com/2d96xh.png
http://i47.tinypic.com/21cgwp2.png
http://i50.tinypic.com/2h8ael2.png
http://i48.tinypic.com/ajtqao.png
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in