Citat:
Ursprungligen postat av Assault12
Förstår inte att denna tråd är så intressant.
TS beskriver att det inte är "svarta" pengar men han vill tvätta dem, vad är det för jävla skitsnack och vad är det för jävla skitsumma?
Hela trådstarten är ju helt efterbliven, oavsett var pengarna kommer ifrån är det bara att sätta in dem på banken på ett eller ett annat sätt, inga problem med med det.
Jag sålde en båt förra sommaren och fick betalt med kontanter, 140.000, det va inga problem att sätt in dem, lika lite som det är att ta ut summor i den storleksordningen.
TS har troligen fortfarande veckopeng, och tråden kan flyttas till papperskorgen då den klart saknar diskussionsunderlag.
Jag antar att du hade ett kvitto på den där båten. Och det är inte helt solklart att man kan spatsera in på en bank och utan föranmälan ta ut 140 000 kronor. När jag skulle ta ut 20 000 kronor ringde jag först och anmälde, men ville ta ut dem direkt vilket blev problem, men efter lite tjat gick det. Dom ville ha det föranmält minst en dag innan.
Sen får ni gärna förklara hur det skulle göra saken annorlunda att pengarna är vita, det gör absolut ingen som helst skillnad i det hela om det är 40 000 kr från en bilaffär utan kvitto eller om han jobbat svart en månad och fått 40 000 kr i handen. Förklara för mig hur bankmannen ska veta att pengarna är vita när han inte har något som styrker det. Det är snarare så att era bankkontor är försumliga när dem låter er sätta in pengar så lättvindigt, eller så är det helt enkelt så att dem känner er/ni har en historia där vilket förändrar hela saken.
Att det är svårt för en random kille att gå till ett bankkontor där han inte känner någon och sätta in 40 000 kr som han inte kan styrka ursprunget från känns mer som att penningtvättlagen fungerar. Hur ska man annars göra?