Bläddrar i boken Monster, och .. karln är fan hopplös.
Det är liksom så kolossalt mycket saker där som han ljuger om, som han inte tjänar på att ljuga om ens en gång. Bostadsadresserna han uppger stämmer inte.
Han säger han bott på ställen i Vadstena han inte bott på, och där han faktiskt bott det nämner han inte ens i boken. Att han bodde i samma trappuppgång i Vadstena som sin familj, länge efter fosterhemmet, och var ständigt hemma hos dom ... nä, det nämns inte ens. En gata han säger sig ha bott på, den finns inte ens.
Han säger han fick en lägenhet på gata X eller gatan Y, som 'alla i Vadstena visste var fulla av sunkiga lägenheter och missbruksmänniskor'. Buhuu, vad dom är elaka med mig. Men så tittar man på Google maps på den gatan, och den gatan ligger i enkom villaområde, ENBART stora välskötta tvåvåningsvillor med stora trädgårdar. Inga hyreshus eller lägenhetsområde alls. Dyrt område.
Han säger soc placerar honom i en campingstuga i Vätterviksbadet, som han blir sur på soc för, för det är "nästan en mil" ifrån Vadstena. Men körsträckan mellan Vätterviksbadet och lägenheten i Vadstena är 2,3km? Bara kolla Google maps.
Det är liksom ett stående mönster hela tiden, att det bara är så synd om honom.
Det är så synd om honom, att när han själv slösar mer pengar än han har råd med (från socbidraget), då skiter han i att betala hyran för lägenheten, för att ha råd med lite sprit och cigaretter istället. Och så funderar han över hur fan han ska ta sig ur den här knipan nu då, vad kunde han fokusera på? Jo, DÅ kommer han på idén om '"Dagens Runk" in, där hans uttryckliga avsikt bl.a. var att skrämma bort eventuella reklamintäkter, för kuls skull.
Så synd var det om honom, uppenbarligen, att när han funderar på hur han ska fixa pengar för att täcka upp hyran, då börjar han göra dagens runk för att det var festligt och uppmärksamhetsskapande istället. Buhuuu liksom. WTF??
Liksom .. förloppen, och tankebanorna .. det hänger liksom inte ihop nånstans. Saker 'bara händer', bara uppstår ur ingenstans, utan att det finns nån slags överbryggande faktor eller naturligt förlopp mellan vad som hänt innan och vad som kom att hända senare. Ingen 'orsak och verkan', ingen 'handling och konsekvens', inget "Jag hade följande dilemma, och därför hände A och B och då kom jag i kontakt med den och den personen som sen ledde till lösningen att X och Y hände".
Nä, det är liksom bara abstrakt. Saker bara 'blir' och 'uppstår'. Och väldigt många självmotsägande saker från en sida till en annan, där han förklarar samma sak på helt olika sätt.
Det är så pass att man funderar på hur killarna som skrivit boken ens begått dom misstagen. Och det här försvarar Jockiboi än idag.
Helt otroligt vilken elak mamma Annika måste varit