2012-09-24, 16:20
  #13
Medlem
Jag såg artikeln i Expressen och DN. Men vill man slå ut larm så är det hur lätt som helst oberoende av system. Trådbunden kan man kapa av tråden. Men jag tror om tjuven ska göra inbrott så väljer han i första hand hus utan larm.

Läsmaterial från Swelarm:
http://www.tryggahem.se/larm/larm-med-vaektarutryckning/swelarm.aspx
Citera
2013-05-31, 00:02
  #14
Medlem
Jag var på jakt efter ett stabilt men billigt trådlöst hemlarm. Hitta sakerhetsbutiken.com där jag fick hjälp med vad jag behövde.

Och larmpaketen som dom har är faktiskt helt ok trots att en del larm är från Asien.

Hemlarm

http://www.sakerhetsbutiken.com/hemlarm
__________________
Senast redigerad av Annonyma 2013-05-31 kl. 00:09.
Citera
2013-09-17, 12:39
  #15
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sheppus
Det larmet är rent skit!
Köp ett beprövat larm från någon av de stora tillverkarna, DSC (Power, Alexor), Honeywell (Galaxy), Risco (Agility) o dyl så får du ett larm som håller vettig kvalitet.

Förstår inte hur Securitas kan sälja denna skit, de försöker även få väktarna att sälja larmen till privatpersoner, ingen jag känner kan tänka sig att göra det pga att vi inte har förtroende för produkten.

Måste man promt ha ett hyr-larm så välj då Securitas direct, Verisure, trygga hem eller Sector alarm men undvik vårt billiga skräp!


Vi körde med Securitas hemlarm en längre tid, men till slut vågade man inte larma eftersom ibland gick det av sig själv och operatörerna sket i säkerheten (man ska uppge en kod när de ringer, som de aldrig frågade efter). Larmprylarna är usla, möjligtvis kan man använda det som tjut-larm. Dvs inte kopplat till en central. Vi bytte till Verisure och nu är det betydligt bättre med larm och kameror

Sen kom jag på ett tips jag fick av en bekant: sälj det gamla på blocket el liknande.. Är det nån som köper ett sånt?
Citera
2014-06-16, 12:00
  #16
Medlem
Jag har köpt Powermaster 30 G2 från akillessakerhet.se, kraftfull trådlöst säkerhets och styrsystem som lämpar sig för små och medelstora företag och för medelstora till stora bostäder, har det mycket stor omfattning, är förlängd batteritid och trådlös stabilitet oöverträffad. Det är mycket prisvärt och bra prestanda. Det bästa med dem är, deras larmsystem inte med något månadsabonnemang och larmsystem får du till marknadens lägsta pris. http://www.akillessakerhet.se/wp-content/uploads/2013/12/powermaster-30-G2.jpg
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in