Citat:
Ursprungligen postat av Bitterpitten
Dagens norditalienare är ganska ljusa men de är inga romare, de är Lombarder, ett helt annat folkslag som anlände dit efter romarrikets fall.
Och hur tänkte du att detta skulle ha gått till då? Vandrade langobarderna helt enkelt ner i miljontals och utrotade alla infödingar och ersatte dem?
Hur kommer det sig att man inte talar ett germanskt språk i Norditalien då? Eller att de inte verkar ha lämnat många genetiska eller kulturella spår efter sig?
Germanska folk som ostrogoterna och langobarderna var sannolikt var rätt få till antalet. De kunde ta den politiska makten i Italien på grund av sin militära överlägsenhet och bristen på stark centralmakt, men några bestående spår lämnade de inte efter sig (förutom ett enstaka regionnamn).
Folkslagen ostrogoter och langobarder försvinner i princip ut ur historien efter att deras riken erövrats av östromarna respektive frankerna. Detta tyder också på att de knappast var särskilt många.
De sista langobardiska staterna låg för övrigt i Syditalien, t ex Benevento:
http://en.wikipedia.org/wiki/File
uchy_of_Benevento_It.svg
Citat:
Ursprungligen postat av basseaker
Ts jag hoppas du känner till att det finns ett syd och norditalien?
Skillnaden mellan syd och nord är mycket stor ur ett historiskt, kulturellt, språkligt och ekonomiskt perspektiv.
Men utseendemässigt är den inte enorm. Visst är man generellt sätt mörkare i syd och ljusare i norr, men det finns gott om ljusa syditalienare och vise versa.
Sen 1800-talet har dessutom miljontals syditalienare migrerat till norra delen, av ekonomiska orsaker.
Här är en stor samling exempel på norditalienska ansikten (parlamentsledamöter). Som synes finns det en hel del mörka därifrån också:
http://racialreality.110mb.com/northern.html