Citat:
Ursprungligen postat av gunter73
Så här innan man fått ta del av huvudfup:en har jag svårt att se att DrÅsa haft någon kännedom om något brottsligt. Jag tänker tex på telefonavlyssningen där hon inte ens hade koll på att hon inte fanns med som ägare av huset eller tomten. Om hon är oskyldig så tror jag polletten snart trillat ned om vem hon lever/levt tillsammans med. Vilken mardröm.
Jag håller med dig. Jag är benägen att omarbeta vissa delar av mina misstankar mot henne, efter att läst telefonavlyssningen.
1. Jag tror inte att hon är lika kontrollerande.
2. Hon verkar ha noll koll på deras samlade ekonomi.
3. Hon är också en pjäs i hans spel.
Men jag tror fortfarande att hon visste om branden och troligen var en del i upplägget, utan att ha detaljplanerat dådet.
Det är ju uppenbart att Brasa hoppade över den bagatellen också.
Jag tror vidare att hon kan vara den pushande i deras ekonomibygge, utan att hon tar del eller får reda på alla uppläggen. Även här hade Brasa mått bra av en mentor
Det är inte så givande att ställa tillbaka mätarställningen med 70% för att sedan sälja bilen för 10% mer! Det ligger nära till hands att anta att det var inom det här områdena han behövde stöd i skolan.