Citat:
Ursprungligen postat av keleb
Vad som skulle innefattas i denna särställning kan ju diskuteras, men att man är troende i annan religion eller icke-troende får acceptera huvudreligionen (till exempel att skolavslutningen sker i kyrkan och att det kanske sjungs en psalm eller två) i högre utsträckning än motsatsen.
Ja, det är inget problem som så. Lutheranska tron är svensk tradition och historia. Det är inget mer med det och det handlar inte om diskriminerinh mot muhammedaner, israeliter eller ateister, och det skall inte vara någon befängd debatt om det heller.
Sverige är ett kristet land, om så även av tradition, historia och sed snarare än gemene mans religiösa övertygelse.
Jag är själv inte en av de gudsfruktiga, men inte fan kände jag mig kränkt av att sjunga sånger och lyssna på prästen i kyrkan när det var skolavslutning.
Jag tycker egentligen att det är en ickefråga i stort. Staten ska inte syssla med religion eller ge stöd till politiska, sexuella eller/och kulturella rörelser (av typen främmande kulturer och marxistisk kultur som exempel), och skolan skall vara befriad från sådana ting. Det är vidrigt när politiska partier, rfsl, kurdiska intresseföreningen, feministgalningar, imamer och liknande fän tillåts predika för ungdomarns i skolan. Allt sådant bör hållas undan barnen till de är myndiga och enligt lag mogna att bestämma själva.