Citat:
Ursprungligen postat av manne1973
Vi har tre faser som är fasförskjutna 120 grader relativt varandra. Deras summa blir 0. Det betyder att det teoretiskt inte går någon ström genom nollan. I praktiken kommer det göra det, men den blir liten.
En villa har väldigt osymmetriska laster, dessa kommer inte ta ut sig. Summaströmmen blir endast noll vid symmetri. En villa har strömmar i PEN-ledaren.
Citat:
Ursprungligen postat av Patrik2108
Chassidelen blir ledande och har en viss potential. Så står det i boken "elteknik för maskinare" (1985).
I en elektrisk apparat förbrukas nästan hela spänningen i apparaten. Eftersom nollan ändå har en viss resistans så återstår en viss spänning när strömmen passerat apparaten. Om resistansen i noll-ledningen är en hundradedel av resistansen i apparaten så är den kvarvarande spänningen i nollan (och höljet) en hundradedel av totalspänningen från början.
När kortslutning sker och strömmen tar genvägen genom höljet, alltså förbi den elektriska mekanismen i apparaten, så höjs strömmen och säkringen brinner. Om strömmen bara delvis tar genvägen genom höljet så kan säkringen klara sig men nolledningen gör ändå att spänningen i höljet sänks till nästan noll.
Impedansen i neutral-ledaren är så litet så bidraget blir obetydligt. Det går bra att beröra både jord-plinten i centralen och neutral-ledarna efter lasterna utan att behöva oroa sig för någon spänning. Detsamma gäller då med chassit som är direkt ansluten till jord-plinten.
PEN-ledaren har alltid markpotential och potentialskillnaderna kommer över lasterna. Kopplar man däremot bort PEN-ledaren från plinten så får chassidelarna farliga potentialer. Fasen har en sinusformad potentialskillnad gentemot neutral-ledaren som svänger med frekvensen. Neutral-ledarens potential svänger inte med frekvensen utan har alltid kvar sin markpotential gentemot PEN-ledaren.