Som rubriken lyder så har ljudet på min mac slutat att fungera...
Macen blev seg (som vanligt) och jag beslöt mig för att starta om den. När den sedan startades igång igen så gick jag in på Youtube... Men ve och fasa! Ljudet fungerade inte!
Testade att gå in på iTunes för att kolla om ljudet fungerade där, men iTunes öppnades inte, utan en ruta där det stod: "Programmet iTunes kunde inte öppnas. Ett okänt fel uppstod (-200).".
Tänkte att det säkert bara var något skumt med datorn, något tillfälligt och att det säkert skulle lösas utav att starta om datorn igen... När den startade igång sedan så hörde jag hur startljudet faktiskt lät! Antog då att ljudet fungerade igen... Men det gjorde det inte! Det enda ljudet som jag kan höra då alltså är datorns startljud!
Har kollat ljudinställningarna, allt ser bra ut, har testat både högtalarna och olika hörlurar, men inget fungerar!
Hjälp mig!