Citat:
Ursprungligen postat av
jaanejj
Vad är det för lastbilsjobb? De som kör ut t ex matvaror verkar ha sjukt stressigt samt mkt tidiga dagar. De som kör för dhl eller liknande verkar också ha mkt långa arbetsdagar. Om inte så är lönen ganska bra. Du kan inte ha så mkt erfarenhet som 18 åring.
Kranbil, mer än så vet jag inte. Skulle ringa honom imorgon, så får fråga ut lite då. Enda erfarenheten är 3 månaders praktik, men sen har jag ju kört jävligt mycket på skolan också. Dock inte i produktion, men ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan.att.stanna
Om inte Dainea svarar kanske han inte har sett det, men prova ett pm till han annars. Tror han har ganska bra koll på åkerinäringen
Jämfört med andra löner kan jag iallafall säga att du kommer klara dig bra. Det är ju en årslön på 318 000 vid fulltid/ 26500 mån.Är det plus kvälls ob?
Det beror ju på om du får tillräckligt med timmar? En del bemaningsföretag vill tvinga sina anställda till ohumant mkt övertid, en del erbjuder för lite arbetstimmar...Försök få reda på hur det ser ut i ditt fall är mitt tips!
Nej, jag tror det var grundlönen. Som jag fattade det iaf, får som sagt var fråga ut lite mer imorgon. I annonsen stod det att arbetsgivaren (inte bemanningsföretaget i detta fall) var flexibel, och kunde anpassa arbetstiderna efter önskemål. Jag är inte rädd för att jobba, det är därför jag vill till Norge.
Tänkt mig jobba, komma hem, äta, sova, upp och jobba igen.