Citat:
Ursprungligen postat av
Andylin
Förskottsbetalning vid byggentreprenader är något man ska vara försiktig med.
Men det beror ju på vilka pengar man betalar med.
Inte säkert alls att de pengar Bella (eventuellt) betalat är förlorade.
De kan ha passerat genom byggfirman och kommit ut på andra sidan för att de var pengar som behövde bli rumsrena.
Och stiftelsen kommer naturligtvis att finansieras med pengar från sponsorer.
Bella satsar inga stora pengar själv. Hon satsar sitt namn och sitt ansikte.
Men stiftelsen verkar inte vara en svensk stiftelse.
Frågan är om den existerar annat än på inbjudningskorten.
Jag skulle vara mycket försiktig innan jag betalar något till den där "stiftelsen".
Frågan är mest vad syftet är med stiftelsen. Det finns mycket pengar som cirkulerar som kan använda en stiftelse för att bli tvättade. Behöver inte vara pengar från illegala aktiviteter utan det kan röra sig om pengar som helt enkelt inte blivit korrekt beskattade och därför inte enkelt kan komma in i banksystemet.
Enligt tråden så har Blondinbella skatteverket efter sig, och vi får se resultatet av deras granskning i april nästa år
Och enligt tråden (och PM) så ser skatteverket ingen flyktrisk, så man har valt att granska Blondinbella extra grundligt och systematisk for att statuera ett exempel, dvs leta svarta inkomster och skattepliktiga förmåner, bl.a. med hjälp av hennes offentliga intervjuer och blogg
Menar du då att poolen och stiftelsen ar exempel på att Blondinbella redan nu börjat tvätta blogg- och sponsrings-inkomster, for att få in sina svarta inkomster i banksystemet?
Om hennes svarta inkomster landar i stiftelsen så kan hon val inte använda dom till lyxkonsumtion längre?
Eller menar du att hon redan betraktar pengarna som förlorade och placerar dom i en stiftelse for att undvika framtida utmätningar?