Problemet r att bda har Mac.
Den ena har macbook pro och han har fixat det m.h.a bootcamp. Det funkar bra fr honom d han har installationsdisken fr Leopard.
Den andra killen har OS X Lion 10.7 MacBook Air.
Vi har problem med honom och undrar hur vi ska gra.
Vi har och kollar p:
- PlayOnMac
- CrossOver
- Mac versionen av Diablo II
Spelet har vi inte som en CD eller img fil utan HELA mappen ligger oinstallerad p datorn. Det funkar med LAN mellan kille 1 och mig.
Snlla.
Kan ngon ge oss tips eller bertta om erfarenheter av PlayOnMac om det funkar att starta upp en .exe fil med det programmet?
Eller om ngon har en link/tips fr drivrutiner efter man installerat BootCamp p hans OS X Lion. Fr det r det som lite r problemet med att vi installerar bootcamp p hans dator - han kommer sitta utan drivrutiner och kommer inte kunna gra mycket.
Hoppas det finns ngon som kan hjlpa - det vore asschysst om Du visste
Problemet r drivrutinerna efter man installerar bootcamp.
kille 2 stoppade in en installationscd nr han gjorde det men kille 1 har ju inte samma OS X.....
Lion har vl en egen "terstllningspartition" p hrddisken? Den ska vl motsvara tidigare OSX-versioners installationskivor och borde frutom diverse verktygsprogram ven innehlla Windows-drivrutiner.
Flashback finansieras genom donationer frn vra medlemmar och beskare. Det r med hjlp av dig vi kan fortstta erbjuda en fri samhllsdebatt. Tack fr ditt std!