Citat:
Ursprungligen postat av
fnyrr
Det kändes inte helt hållbart i längden nej, förstår att du klev av. Med orala brukar jag ticka upp på 130-140 / 90 men tar 5 mg cialis också som skalar lite på toppen.
Med tren var det upp och nosa på 160, utan oral så droppade det igen till 130-140.
Intressant, så högt blodtryck har jag bara mätt med Anadrol. Förövrigt brukar jag ligga på 140-150 med AAS inblandat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jaggermeister
130-140 e jättebra IMO, på AAS alltså.
Har planer på tävla inom Men's physique o classic. Då får man kura så man överlever tills dess oxå

130-140 är acceptabelt med AAS. Ja var rädd om dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
fnyrr
Just blodtryck är nog det jag satt mig minst in i, men över tid är det väl inte superbra för varesig hjärta eller organ med på tok för högt? När mitt tryck är runt 140 och ner har inte jag brytt mig. 150-160 har fått vara okej om det är en kortare period, men högre än så då skruvas doserna ner för min del.
Haha ja det blir svårt att få någon bra resultat från graven 😅
På långsikt
kan ett högt blodtryck ge många allvarliga komplikationer och ju längre tiden går ju svårare blir det att reglera blodtrycket, vissa kan även utveckla resistent hypertoni om AAS är inblandat. Ett högt blodtryck ökar risken för hjärt och kärlsjukdomar avsevärt, en teori är att detta är en stark bidragande faktor till kammarhypertrofi som en del utvecklar när AAS är inblandat. Sen så är njurarna extremt känsliga när det gäller ett högt blodtryck, kan ge svåra atrofier på njuren och framförallt delen glomerulus tar mycket stryk.