Citat:
Ursprungligen postat av HertigTorulf.
Det är vad du tycker.
Bara för du tycker Mona Muslim för en vettigare politik än Juholt behöver inte jag tycka det, jag pratar om deras fiffeltabbar, inte deras politik i överlag. Du tar så mycket för givet i din feminstvärld hur jag ser på saker och ting, faktum är att jag struntar i könet på partiledaren.
Jag talar inte om deras "politik överlag" - jag talar om rena politiska misstag. Uttalande som rör dagspolitiken som visar att Juholt inte är påläst och inte vet vad han talar om, en politik som visar att Juholt inte vet på vilken fot han skall stå, vilken politik han skall föra osv..
Misstag som Sahlin inte gjorde.
Citat:
Okej, jag är en tönt. "En kvinna någon gång gjort fel", du är en grådaskig feministfitta,face it.
Att jag kan se att en man gjort grövre och mer aktuella fel än en kvinna har inte att göra med om jag är feminist eller inte - utan att jag följer med i vad som händer, och inte likt dig sitter på kammaren och ruvar nöjd med att det är "rätt kön på posten".
Citat:
Kul att jag lyckas locka fram ditt riktiga jag och feministiska åsikter, krävs väl en karl för det.
Ja, helt säkert krävs det en riktig karl eller kvinna för det - och du är ingendera det är väl också därför du läser in dina ovidkommande fantasier i allt.
Citat:
Orkar inte föra vidare en diskussion/pajkastning med dig, åk hem till Gudrun Schyman och gråt ut, ni kan ju även passa på att bränna några hundralappar över den öppna kaminen.
Vad har Schyman med socialdemokratiska partiledare att göra?
Gällande F!:s kupp att bränna pengar har du dessutom lyckats missförstå den också kapitalt - det fanns inget självändamål med att bränna pengar och finns ingen poäng med att göra det i ett privat utrymme bortom medias uppmärksamhet. Jag inser dock att det är bortkastade bokstäver att försöka förklara konceptet för dig.