Citat:
Ursprungligen postat av
TilleyHat
Det finns fler namn varav några av dessa är avstängda. Kan det vara så enkelt som självförtroende? De flesta proffsen har ju tyckt att han varit ett "underbarn" när han kom fram så kompetensen har funnits under lång tid. Intressant är det hur som helst. Idag skickade han dessutom Mark Allen till åskådarläktaren i WGP och möter nu Ding i kvarten, en match jag tror han vinner faktiskt.
Samtidigt gnager det i mig, då Anda är en av de spelarna det tidigare pratats mest om när matchfixning kommit på tal. Redan innan den här senaste stora skandalen fanns det spelare (alltså bettare, inte snookerspelare) som hävdade att det är orsaken till att han inte spelat eller varit rankad bättre.
Jag har svårt att avgöra vad som är rimligt eller inte, men ett märkligt sammanträffande är det i alla fall att resultaten kommit just nu.