Citat:
Ursprungligen postat av
Millediablo
Stephen Hendry spelar i sin första comebackmatch mot Matthew Selt, Gibraltarklippan får dom däremot inte uppleva då turneringen spelas i Milton Keynes.
https://wst.tv/hendry-to-face-selt-on-comeback/
Tisdagen den 2/3 klockan 20:00 är den satta tiden just nu men ändringar kan förekomma p.g.a walk-overs mm efter covid-test.
Blir det av så lär det visas och jag bänkar mig garanterat framför burken.
Så bäst av 7, vad tror ni?
Jag gissar på torsk med 4-1.
Jag lutar åt 4-0 för Selt, men max ett frame till Hendry. Det är enorm skillnad på veterantouren - där han inte har gjort något större intryck - och den reguljära proffstouren. Men jag håller på Hendry och hoppas han gör OK ifrån sig.
Tillägg:
Jag minns hypen när Björn Borg skulle göra comeback efter sju års frånvaro och till och med experter talade om att han återigen skulle kunna dominera spelet, men det gick som det gick och vad jag minns så vann han inte en enda match på touren, knappt ett set ens. Tyvärr fruktar jag något liknande med Hendry och jag förstår faktiskt inte varför han utsätter sig för detta, men jag önskar honom all lycka till. Det kommer han att behöva.