Jag har letat runt lite här på FB efter Cicada 3001, men inte hittat något så jag tänkte att jag kunde skapa en tråd om det.
Jag har följt det här i några dagar nu och är sjukt nyfiken på var det hela kommer att sluta.
Vad jag förstår så ordnas "puzzle/gåtan" (vad skall man kalla det?) nu för tredje gången. Den som deltar måste kunna bl.a. steganografi (OutGuess), kryptografi och ha hög allmänbildning, då Cicada 3301 föregående år "förde" deltagarna till allt från cyberpunk litteratur till ockultisten Aleister Crowleys Thelema.
Vem som står bakom Cicada 3301 spekuleras det vilt om, är det CIA eller någon kriminell liga som vill rekrytera högintelligenta personer?
Som Aftonbladet skrev så är "cicada en matematisk referens eftersom längden på cikadors livscykel är ett primtal, vanligtvis 13 eller 17 år. (Primtal är tal som är större än ett och bara är jämnt delbart med sig självt och ett). Och primtal har varit en återkommande nyckel för att knäcka koderna."
Men vad hänvisar 3301 till?
edit: vem som helst kan deltaga, men man kommer inte vidare om man inte vet något om steganografi och kryptografi.
Senaste .onion addressen (.onion addresser är alltså hemsidor som endast kan nås via Tor) hade följande PGP signerat meddelande från Cicada:
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA1
Hello. You have done well to come this far.
Please paste the magic squares into the appropriate textareas below, then
provide the URL to your Tor hidden service.
The path to your CGI script which accepts uploads should be '/cgi-bin/upload'
and the HTML form input which accepts file uploads should be named 'file'.
Additionally, please generate a GnuPG key pair, and place the public key
in the location '/key.asc'.
Nedanför meddelandet fanns 4 rutor: 3 där man skulle posta 3 specifika magic squares i varje ruta (dessa var gömda i en mp3-fil). En s.k. magic square är kvadrater av siffror, som vid addition av siffrorna horisontellt, vertikalt och diagonalt blir lika med en och samma siffra. Läs mer: http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_square
I den fjärde rutan skulle man länka Cicada till sin egen .onion address, och den skulle (som framgår av meddelandet) kunna acceptera CGI uppladdningar och ha ens egen PGP offentliga nyckel i .onion/key.asc/. Jag har själv konstruerat en hemsida, fixat PGP och CGI-skriptet. Jag har dock inte fått några svar som helst. Det finns dock folk som hänger i #cicadasolvers på Freenode som verkar ha fått besök från Cicada på deras hemsidor - just nu antar vi att Cicada alltså håller på med att testa alla hemsidor de har blivit länkade till, för att kunna fixa något slags skript som laddar upp filer till var och en hemsida, som alltså kommer vara nästa steg.
Är någon intresserad av att kika på min .onion sida så är det bara att PMa.
Joel Eriksson knäckte tekniskt sett pusslet men kom försent till den sista delen så han blev inte kontaktad. Av vad jag vet var han för upptagen för att delta i '13 och '14 rundorna. Vet inte om han kommer vara med nu i Januari (dvs om det blir nåt)!
Tydligen ska en man vid namn Thomas Schoenberger vara en av grundarna.. De utger sig för att vara "underground whitehats". Förmodligen finns det många goda människor som utnyttjas av ett extremt fåtal personer i toppen. Två andra grundare ska ha dött. Ian Murdock sägs vara en av dem, han ska ha dött under mycket märkliga omständigheter. Det finns en del som tyder på att det startades under goda förtecken. Historiskt sett är det detta som sker med alla dessa organisationer de blir infilterade och kapade av en den "mörka" sidan. Ett tips är att hålla sig borta från denna Schoenberger aka master manipulator.
Guilty as Charched?
__________________
Senast redigerad av Priiicken 2018-06-09 kl. 12:06.