Citat:
Ursprungligen postat av Cheef
hypotes:
chansen till att det någonstans i universum (som är oändligt) finns en exakt likadan planet som jorden, med exakt samma människor på, som ser exakt likadana ut och som heter exakt samma sak är extremt liten, men gånger oändigt finns det således ett oändligt antal sådana planeter.
knepigt va?
Det är väl mera chanslöst med en tvillingplanet än en lagom planeter med tillräckliga egenskaper att kunna härbärgera liv till högre intelligent utveckling.
Förebilden finns ju redan här, där en stjärna med nio planeter kring sig har en planet som kan hysa liv.
Universums oändliga miljarder och åter miljarder av stjärnsystem bygger på samma princip med stjärna och planeter kring sig.
Otroligt kan väl då inte vara att där då finns en hel del planeter med tillräckliga egenskaper för att kunna härbärgera liv.
Och liv här på jorden verkar visa sig vara en ganska naturlig företeelse.