• 1
  • 2
2005-01-23, 21:17
  #13
Medlem
exciterrs avatar
En fin F är ett klart vettigt köp, hållbar, ganska billig att köra och äga och trevlig att umgås med. Mekaniskt håller den mycket bra, men se upp med ev. rost. Om tanken är av plåt måste du kolla så att den är tät. För 20 papp bör du få en riktigt fin tidig F utan alltför många mil på mätaren.
Jag köpte en 323 F -90 (130 hk) häromdagen för bara 2500:-, för det priset är den oskattad, obesiktigad och har gått 35000 mil. Men den har ny koppling och funkar skitfint.

Lycka till!
Citera
2005-01-26, 20:48
  #14
Medlem
glad.

OJ 35000 mil: låter bra då vet man att ens bilmotor klarar ett par år till om man smeker den snällt ett par gåner per år

har även hört att dohc motorerna är bättre än sohc(stavat fel?) pga av doch motorerna har större oljekanaler vilket gör att kamaxeln inte slits ut så mycket.
Citera
2005-01-29, 18:30
  #15
Medlem
D man tydligen ska kolla efter på 323f är:
Elen, Rosten OCH avgasvärderna..
Ang Avgaserna så är d antingen katen som är dålig, lr komptrycket i motorn.. Är rätt dyrt att fixa till.. Annars så ska d nog vara ett vettigt köp, akta dig för ungdoms körda bilar.. Vägra köpa av en ungdom..
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in